Nidâî dürr-i manzûm (inceleme-karşılaştırmalı metin)
Nidâî dürr-i manzûm (examination-comparative text)
- Tez No: 419766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Nidâî Ankaravî, 16.yy'da Kanunî Sultan Süleyman ve oğlu II.Selim döneminde yaşamış tabip şairlerimizden biridir. Kaynaklarda Nidâî Çelebî adıyla da zikredilir. Tıp alanında çeşitli eserler kaleme almıştır. Dürr-i Manzûm (telifi H.975/M.1567) isimli eseri mesnevi nazım şekliyle (721 beyit) yazdığı eserlerinden biridir. Şair Menâfiu'n-Nâs (telifi H.974/M.1566) isimli manzum-mensur tıbba dair 60 bab üzerine hazırladığı eserinden muhtasar olarak yazdığı Dürr-i Manzûm'da hastalıkların belirtileri, teşhisi, tedavisi, ilaçların hazırlanışı ve kullanım şekli üzerine bilgiler vermiştir. 16.yy tıp ve hekimlik bilgileri açısından oldukça önemli olan bu eser dil ve edebiyat yönüyle de Klasik Türk Edebiyatı ve Dili bakımından da ayrı bir önem taşır. Bu çalışmanın giriş bölümünde Nidâî'nin hayatı ve eserleri hakkındaki bilgi verildikten sonra eserin şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuş ve Dürr-i Manzûm'un İstanbul Kütüphaneleri'nden tespit edilen yedi nüshası üzerinden tenkitli metni oluşturulmuştur. Çalışmanın sonuna Hastalık İsimleri, Bitki İsimleri, İlaç İsimleri, Tıbbî Terimler, Organ ve Uzuv isimleri gibi dizinler ve Dürr-i Manzum'un Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kütüphanesi Deontoloji Anabilim Dalı nr.314/1'deki nüshası eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nidâî Ankaravî, one of the physician poets lived in the 16th century in the Times of both Suleyman The Lawgiver(the Magnificent) and his son Selim II. He is also referred in the sources as Nidâî Çelebî. He wrote several works on medicine. His Masnawi work Dürr-i Manzûm (written in 975 AH/1567 AD) is among his works he wrote in the form of poem. The poet in his work Dürr-i Manzûm which he wrote as a summary from his 60 babs long written in werse-prose( manzum- mensur) work on medicine talks about diseases, their symptoms, diagnosis, treatment and how to prepare and use medicines. This work which provides very important insights about the knowledge on medicine in 16th century is also very important for being an important example of Turkish Language and Literature of Classical Period. In the introduction of this work after giving information about Nidâî's life and his works, emphasized on the form and content of the work and seven copies of the Dürr-i Manzum's which were detected from libraries of Istanbul were created. At the end of the work indexes which include names of the disease, plants, drugs and organs, medical terms and also copy of the Dürr-i Manzum at the section number 314/1 which is from library of the Cerrahpasa Medical School Department of Deontology is attached