Adölesan gebelik sonuçlarının değerlendirilmesi
Perinatal outcomes of adolescent pregnancies
- Tez No: 419764
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı adölesan gebeliklerin obstetrik ve neonatal sonuçlarını değerlendirilmesi ve erişkin gebeliklerin sonuçlarıyla ile karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: 1 Ocak 2008 ve 31 Aralık 2009 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde toplam 38.646 doğum gerçekleşti. Bunların arasında doğum yapan toplam adölesan gebe sayısı 3475 olarak belirlendi. Çalışma grubuna, 19 yaş ve altında, 24 haftanın üstünde, 4 ve daha az sayıda canlı veya ölü doğum öyküsü olan, daha önceden bilinen kronik sistemik hastalığı (endokrinolojik, ürogenital, kardiyovasküler, gastrointestinal, immünolojik veya onkolojik), fetal anomalisi veya kromozomal bozukluğu olmayan tekil gebeler alındı. Bu kriterlere uyan 2812 adölesan gebe içinden randomize seçilen 582 kişi çalışma grubu olarak alındı. Kontrol grubuna aynı tarihler arasında doğum yapan, 20-34 yaş arası, 24 haftanın üstünde, 4 ve daha az sayıda canlı veya ölü doğum öyküsü olan, daha önceden bilinen kronik sistemik hastalığı (endokrinolojik, ürogenital, kardiyovasküler, gastrointestinal, immünolojik veya onkolojik), fetal anomalisi veya kromozomal bozukluğu olmayan tekil gebeler alındı. Kontrol grubuna, çalışma grubundaki her bir olguya karşı en az 5 kontrol olgusu alınabilecek şekilde yaklaşık %10 'luk örnekleme oranıyla randomize olarak 2920 gebe seçildi. Maternal yaş, parite, medeni durum, sağlık güvencesi, prenatal bakım, doğum haftası, doğum şekli, sezaryen endikasyonları ve obstetrik komplikasyonlar ayrıca doğum ağırlığı, APGAR skoru ve mortalite gibi fetal sonuçlar araştırıldı. İstatistiksel Analiz: Verilerin analizi SPSS for Windows 11,5 paket programında yapıldı. Tanımlayıcı istatistikler sürekli değişkenler için ortalama ± standart sapma olarak kategorik değişkenler ise olgu sayısı ve (%) biçiminde gösterildi. Gruplar arasında ortalamalar yönünden farkın önemliliği Student's t testi veya Mann-Whitney U test ile incelendi. Nominal değişkenler Ki-Kare testiyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine obstetric and neonatal outcomes in adolescent pregnant women and to compare perinatal outcomes between adolescent and adult women. Material and Methods: We linked the records of 38646 women who give birth at Dr. Zekai Tahir Burak Women Health and Research and Education Hospital, between January 1, 2008 and December 31, 2009. Among them, the number of pregnant adolescents were 3475. Inclusion criteria are listed below: 19 years of age and under; over 24 weeks of gestation; 4 or less live or stillbirth history; absence of previously known chronic systemic diseases (endocrine, urogenital, cardiovascular, gastrointestinal, immunological or oncological), fetal anomaly or chromosomal disorder; non-singleton pregnancies were included in the study group. 582 pregnant in 2812 pregnant adolescents with these criteria were randomized. Control group is chosen among pregnants who delivered between the same dates with the criteria listed below: Ages between 20-34; over 24 weeks of gestation; 4 or less live or stillbirth history; absence of previously known chronic systemic diseases (endocrine, urogenital, cardiovascular, gastrointestinal, immunological or oncological), fetal anomaly or chromosomal disorder; non-singleton pregnancies were included in the study group. 2920 pregnant were randomly selected with sampling rate of 10%. Maternal data including maternal age at delivery, parity, marital status, health insurance, prenetal care, gestational age at delivery, delivery mode, indications for cesarean section, and obstetric complications and also fetal outcome such as birth weight, Apgar scores and mortality were recorded. Statistical analyses were performed with the software program SPSS for Windows 11,5 software. Data were presented as mean ±SD or the median (min-max) and percentage. Continuous variables compared with the Student's t-test or Mann-Whitney U test, as appropriate. Categorical data were compared with the c2-test. A p value of