Kurtarma yöntemi olarak kalsiyum sülfat ve polimetilmetakrilat ile güçlendirilmiş pedikül vidalarının biyomekanik karşılaştırılması
Salvage of failed pedicle screw: biomechanical comparison of calcium sulfate versus polymethylmethacrylate augmentation
- Tez No: 419790
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALİ HERSEKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı; başarısız olmuş primer lomber pedikül vida kurtarma yöntemi olarak kalsiyum sülfat ve polimetilmetakrilat (PMMA) ile güçlendirilen pedikül vidalarının kuvvetini biyomekanik olarak karşılaştırmaktır. Çalışmada, lomber vertebralar altı danadan elde edilerek tüm yumuşak dokuları temizlendi ve kemik mineral yoğunlukları ölçüldü. Testin birinci basamağında; vertebraların sağ veya sol pediküllerinin giriş yeri kesişme tekniği ile belirlenerek poliaksiyel baş özellikli pedikül vidaları yerleştirildi. Vertebralar özel hazırlanmış kutulara çimento yardımı ile gömüldü ve instron cihazına uygun çekme düzeneğine yerleştirilerek aksiyel yönde çekme kuvveti uygulandı. Çalışmanın ikinci basamağında, örnekler rastgele iki gruba ayrıldı. Vida deliklerinin kuvvetlendirilmesi amacıyla 1.gruba kalsiyum sülfat ve 2.gruba PMMA uygulandı. Kuvvetlendirme yöntemlerinin uygulanmasını takiben sökülme testleri tekrarlandı ve sökülme değerleri istatiksel olarak karşılaştırıldı. Tüm vertebraların kemik mineral yoğunlukları ortalamasına bakıldığında 1.006.4±430.4 g/cm2olmuş, her iki grup sonuçları arasında istatiksel anlamlı fark görülmemiştir (p>0.05). 1.grupta primer vida sökülme kuvveti ortalaması 2441.3±936.4 N/m2 ve kalsiyum sülfat ile güçlendirme sonrası vida sökülme kuvveti ortalaması 2499.5±1425.1 N/m2 şeklinde olmuş, bu iki sonuç arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05). İkinci grupta primer vida sökülme kuvveti ortalaması 2876.6±926.6 N/m2 ve PMMA ile güçlendirme sonrası sökülme kuvveti ortalaması 3745.5±1299.2 N/m2 şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare biomechanical differences between calcium sulfate and polymethylmethacrylate (PMMA) augmented pedicle screws as salvage techniques for failed primary lumbar pedicle screw. As the study method; lumbar vertebrae were harvested from six calf and all soft tissue was dissected and the bone mineral density of each vertebra was determined. In first stage; left or right pedicle entry side was determined with the help of intersection technique and polyaxial pedicle screws were inserted to all vertebrae. All specimens were embedded in cement, each potted specimen was mounted on the base of an Instron Machine and the pull-out tests were performed in axial direction. In second stage; the specimens were divided into two groups randomly. Calcium sulfate was used in group 1, PMMA was used in group 2 for augmentation of screw holes. After the pull-out tests of the specimens were repeated same as in stage 1, the pull-out strength results of all specimens were recorded and compared with statistical analyses. The mean bone-mineral dansitometry (BMD) of all primary screws was 1.006.4±430.4 g/cm2 and no significant difference in BMD was found between two groups (p>0.05) . In the first group; the mean POS of primary screws was 2441.3±936.4 N/m2 and after calcium sullfate augmentation, mean POS was 2499.5±1425.1 N/m2. In the first group, no statistical difference was found between these POS results (p>0.05).