Göz yüzeyi patolojilerinin tedavisinde amniyon zarı implantasyonunun klinik ve elektron mikroskopik olarak incelenmesi
- Tez No: 419806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FAZIL NOHUTCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Histoloji ve Embriyoloji, Eye Diseases, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmamızda 2004-2007 yılları arasında kliniğimizde kornea ülseri, kornea erimesi, kimyasal yanık, dirençli epitel defekti, büllöz keratopati ve limbal kök hücre yetmezliği nedeniyle AZT uyguladığımız hastalar ileri dönük olarak incelendi. Çalışmaya 31 hastanın 32 gözü (17sol 15sağ) dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 51.56±19.29'du, 11 kadın(%34,40), 20 erkek(%65,60) idi. Bakteriyel kornea ülseri(9 göz), keratoplasti sonrası kornea erimesi(4 göz), steril kornea ülser(1 göz), dirençli epitel defekti(5 göz), kimyasal madde yanığı(5 göz), büllöz keratopati(3 göz) ve limbal kök hücre yetmezliği(5 göz) nedeniyle amniyon zarı transplantasyonu (AZT) yapılan 31 hastanın 32 gözü dahil edildi. Hastaların mevcut durumuna göre sadece AZT ya da AZT ile birlikte yüzeyel keratektomi yapıldı. Bazı hastalara bir kez, bazılarına daha fazla sayıda AZT uygulandı. Daha sonra şikayetlerin düzelmesi, görme keskiliğinin artması ve lezyonun iyileşmesine yönünden değerlendirildi ve saptanan bulgular kayıt edildi. Antibiyotik tedavisine rağmen bulgularında düzelme görülmeyen ama kötüleşme de saptanmayan kornea ülserli hastalarımızın bulgularında hızlı bir düzelme görüldü ve tedavi süresi kısaldı. Büyük bir lezyonu, ileri derecede büllöz keratopatisi olan hastalarında tam düzelme sağlanmadıysa da, hepsinin şikayetlerinde iyileşme, klinik bulgularında düzelme sağlandı. Dirençli epitel defekti olan hastalarımızın hemen hepsinde klinik ve semptomatik iyileşme sağlandı. Kornea erimesi olan hiçbir hastada başarı elde edilemedi. Kimyasal yanık sonucu sadece epitel defekti olan gözlerde AZT `nin çok yararlı olduğu görüldü. Limbal iskemi olanlarda epitel defektinin kapanmasında etkili olsa da damarlanmayı tamamen engelleyemediği gözlendi. Periferik kornea damarlanması olan hastalarda yüzeyel keratektomi ile birlikte etkili olduğu saptandı. Çalışmada kullanılan gentamisin`li solusyonun, amniyon zarı epiteli üzerinde toksik bir etkisinin olmadığı yapılan mikroskobik çalışmalarla da doğrulandı. Hiçbir hastada amniyon zarı uygulanması nedeniyle her hangi bir komplikasyonla karşılaşılmadı. Hastaların şikayetlerinde azalma, kliniğinde düzelme, görme keskinliğinde hızlı iyileşme saptandı. Bu nedenlerle yukarıda sayılan durumlarda amniyon zarının güvenle kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, corneal ulcer in our clinic between 2004-2007, melting of the cornea, chemical burns, resistant epithelial defect, bullous keratopathy and limbal amniotic membrane transplantation (AMT) because we apply stem cell failure patients prospectively Examined. This study included 31 patients, 32 eyes (17left 15right) were included. patients The mean age was 51.56 ± 19:29, 11 women (34.40%) and 20 males (65.60%), respectively. Bacterial corneal ulcer (9 eyes), corneal melting after keratoplasty (4 eyes), sterile corneal ulcer (1 eye), resistant epithelial defect (5 eyes), chemical burns (5 eyes), bullous keratopathy (3 eyes) and limbal stem cell deficiency (5 eyes) because of amniotic membrane transplantation made 31 patients were included in 32 eyes. AMT only or in combination with AMT according to the current status of the patient superficial keratectomy was performed. Once some patients, some larger number of AMT was administered. Then improvement of the complaint, and to increase the visual acuity The lesion was evaluated in terms of recovery and significant findings were recorded. Even with antibiotic treatment, but not seen improvement in symptoms a rapid deterioration in undetected corneal ulcer in our findings It showed an improvement and shorten the duration of treatment. A large lesions, severe bullous full recovery has not been achieved in patients with corneal, all complaints improvement in clinical symptoms were improved. Almost all of our clinics and patients with refractory epithelial defect Symptomatic improvement was achieved. It failed to obtain success in any patients with corneal melting. Chemical burns result in eyes with epithelial defect was found to be useful. Limbal ischemia to be effective even though the closure of vascularization was observed in epithelial defects which can not be prevented completely. Patient with the peripheral corneal neovascularization in superficial keratectomy and AMT together it has been found to be effective. Gentamisinty the solution used in the study of amniotic membrane epithelial also it has a toxic effect on the microscopic study of the absence of Confirmed. None of the patients due to the implementation of any amniotic membrane no complication. reduction in complaints of patients, clinic improvement was observed rapid improvement in visual acuity. For these reasons, the above-mentioned cases of amniotic membrane safely It could be used.