Fotorefraktif keratektomi ve transepitelyal fotorefraktif keratektomi yöntemlerinin karsılastırılması
- Tez No: 419807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Excimer laser oftalmoloji pratiğinde refraktif cerrahide yenilikleri beraberinde getiren bir alan yaratmıştır. Her yıl on binlerce refraktif kusurun düzeltilmesinde excimer laser tedavisi uygulanır. Laser in situ keratomileusis LASIK dünyada en sık yapılan refraktif amaçlı excimer laser yöntemi oılmasına rağmen, uygun hastalarda fotorefraktif keratektomi (PRK) yöntemi tercih edilebilen daha güvenli bir opsiyon olabilmektedir. Flep komplikasyonları ve laser sonrası görülebilecek ektazi komplikasyonları cerrahı PRK'ya yönlendirebilmektedir. Fotorefraktif keratektomi refraktif cerrahinin bilinen bir temel teknig idir. Bu teknikte, kornea epiteli alkol, mekanik debritman veya laser ablasyon uygulamasını takiben kaldırılır, sonrasında laser tedavisi stromaya tatbik edilir. Fotorefraktif keratektomi, düs ük ve orta düzeyde miyopi tedavisinde güvenilir bir yöntemdir. Fakat, kornea epitelinin kaldırılması nedeniyle postoperatif batma ,sulanma ve yanma hissi yog un, iyiles me dönemi uzun olmakta ve haze gelis ebilmektedir. Yüksek diyoptrilerin tedavisinde haze ve regresyon sıktır. Transepitelyal PRK henüz yaygın kullanım alanı bulmamış bir yöntem olmasına rağmen kliniğimizdeki kullanımı hem tedavi hem törapatik amaçlıdır. Temel tedavi prensipleri olarak PRK ile benzer olmalarına rağmen ameliyat sonrası hasta konforu, yara iyileşmesi yönünden PRK'ya gore farklılıklar sergilemektedir. Çalışmamızda 1 yıl boyunca takip ettiğimiz transepitelyal PRK ve mekanik epitelyal debritman ile PRK uyguladığımız hastaları ameliyat öncesi ve sonrasında yapılan muayenelerde tedavi süreleri, düzeltilmiş ve düzeltilmemiş görme keskinlikleri, epitelyal iyileşme süreleri, ameliyat sonrası ağrı seviyeleri,korneal haze seviyeleri takip süresi içindeki değişimleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Excimer Laser creates a new platform on refractive surgery and ophthalmology practice. Excimer Laser gives treatment oppotunity to thousands of people every year. Even the Laser in situ keratomileusis(LASIK) is the most commonly used surgical technic on refractive induced surgeies, photorefractive keratectomy(PRK) is an alternative treatment modality on safe and suitable patients group. Flep related complication and ecteasia which could be seen especially after Laser surgery are the main reasons for surgeons to choose PRK. Fotorefractive keratecyomy is a known technic at refractive surgery. In this technic the cornea epithelium is removed via alcohol, mechanically or laser ablation, and in purpose of Laser treatment to stroma. Fotorefractive keratectomy is a safe procedure especially for the mild and moderate miyopia. However because of the epithalial debridmant technic the healing period could be itchy, painfull and with burn sensation, which could be cause long healing period and sometimes haze formation in the stroma. Especially in high miyopia tha haze and regression is freaquently seen. Even the transepithelial PRK not frequently used in clinical practice, we could find opportunity to use with the aim of both treatment and therapeutic in our clinic. Even the basically both transepithalial and normal PRK are the same, wound healing patient satisfaction h on ve differences at transepithelial form. We evaluated and compared the transepithelial and mechanical epithelial debridmant PRK patients groups with the parameters of preoperative and postoperative applied treatment time,corrected and uncorrected visual acuities, epithelial healing time, postoperative pain, corneal haze and the changes within one year period of time.