Diltiazem ile trimetazidin'in etkilerinin efor testi ile araştırılması
Compari̇son of effects of tri̇metazi̇di̇ne and di̇lti̇azem on the exerci̇se test i̇n pati̇ents wi̇th stable angi̇na pectori̇s
  1. Tez No: 419814
  2. Yazar: ÇETİN SARIKAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Diltiazem ve trimetazidinin efor testi parametrelerine olan etkileri stabil angina pektorisi bulunan 20 hastada araştırıldı.Bu hastalara önce ilaçsız,sonra 20 günlük diltiazem ve daha sonra 20 gün trimetazidin tedavisinden sonra Bruce protokoluna göre efor testi yapıldı.Haftalık angina sayısı,haftalık nitrat tüketimi, 1 mmST depresyon başlangıç süresi,maksimum ST segment depresyon başlangıç süresi,angina başlangıç süresi,istirihatte ST segment düzelme süresi parametreleri trimetazidin ile bazal değerden anlamlı farklılık göstermezken,diltiazem ile anlamlı düzelmeler görülmüştür. Sonuç olarak trimetazidinin stabil anginadaki antianginal etkinliği tartışmalıdır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the efficacy of trimetazidine with that of classical antianginal drug diltiazem.After the baseline exercise test,patients received diltiazem for a duration of 20 days,then received trimetazidine for the same duration.At the end of each period exercise test were done.results of the exercise test showed no statistical difference for the duration of exercise, 1 mmST segment depressin duration, maximum ST segment depression duration,the onset of angina duration ,the ST segment depressin duration in recovery between bazal tests and under trimetazidine treatment.There was significant improvement in these parameters with diltiazem.In conclusion,trimetazidine was notas efficient as ditiazem