Menoraji tedavisinde noretisteron (primolut n®), traneksamik asit (transamine®) ve levonorgestrel'li rahim içi sistemin (mirena®) etkinlik ve maliyet açısından karşılaştırması
Comparison of therapeutic efficacy and costs of norethisterone, tranexamic acid and levonorgestrel releasing intrauterine device in the treatment of menorrhagia.
  1. Tez No: 419813
  2. Yazar: MİNE KİSELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA KAYIKÇIOĞLU, DOÇ. DR. ALİ HABERAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
KİSELİ, M. Menoraji tedavisinde noretisteron (Primolut N®), Traneksamik Asit (Transamine®) ve Levonorgestrel'li Rahim İçi Sistemin (Mirena®) etkinlik ve maliyet açısından karşılaştırılması. T.C.S.B. Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Uzmanlık Tezi. Ankara, 2009. Çalışmamıza jinekoloji polikliniğine menoraji şikayeti ile başvuran 66 hasta katıldı. Menoraji tanısı Resimli Kanama Değerlendirme Grafiğinde (PBAC), ilaçsız iki adetin skoru ortalama 100'ün üzerinde olan hastalara kondu. Bu şikayete yönelik son altı ay içinde ilaç kullanmayan, düzenli adet gören ve organik patolojisi olmayan hastalar çalışmaya dahil oldu. Birinci gruba Noretisteron, adetinin 14-23. günü, günde 15 mg, ikinci gruba Traneksamik asit adetinin ilk 4 günü, günde 4 gm verildi; üçüncü gruba adetinin ilk 5 günü içinde LNG-RİS uygulandı. Hastalar başlangıçta, birinci, üçüncü ve altıncı ayda muayene ve USG ile değerlendirilerek Hb değerlerine, PBAC skorlarına bakıldı. Başlangıçta ve altı ayın bitiminde hayat kalitesi anketleri doldurtuldu. Kişi başı toplam maliyet hesaplanarak, tedavi maliyetleri karşılaştırıldı. Her üç grupta da bazale göre 3. ve 6. ayda PBAC skorlarında istatiksel olarak anlamlı azalma görüldü. Altıncı ayda kanamayı Progesteron %53.1, Traneksamik asit %60.8, LNG-RİS %85.8 azalttı.
Özet (Çeviri)
KİSELİ, M. Comparison of therapeutic efficacy and costs of norethisterone, tranexamic acid and levonorgestrel releasing intrauterine device in the treatment of menorrhagia. Ministry of Health, Etlik Zubeyde Hanim Maternity and Women's Teaching and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology Thesis. Ankara, 2009. Sixty six patients complaining of heavy menorrhagia from the outpatient clinics were recruited in the study. Patients who had Pictorial Blood Assessment Chart Score average over 100 in the two pretreatment cycles were diagnosed as menorrhagia. Those who did not use any medication for menorrhagia in last six months, who had regular menstrual cycles and those without organic pathologies were included. One group received norethisterone, 15 mg daily on days 14 to 23, second group received tranexamic acid, 4 gm daily on days 1 to 4; and third group were fitted with Levonorgestrel releasing intrauterine device on days 1 to 5. Patients were assessed with pelvic examination and ultrasonography at the beginning, first, third and sixth months of treatment; hemoglobin levels and PBAC scores were recorded. Quality of life assessment questionnaires were given to patients at the beginning and at the end of the study. Total costs per person was calculated and compared. Significant reduction in 3rd and 6th month PBAC scores compared to beginning was observed in all three groups. Progesterone reduced menstrual blood loss by %53.1, tranexamic acid reduced by %60.8, and LNG-IUD by %85.8.