Endometrium hiperplazi ve karsinomlarında pr ve bcl-2 ekspresyonu
Endometrium hyperplasia and carcinomas in pr and bcl-2 expression
- Tez No: 419820
- Danışmanlar: UZMAN MUZAFFER ÇAYDERE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji bölümüne gelen 10 basit, 10 kompleks( atipisiz) , 1 kompleks (atipili) hiperplazi ve 25endometrial adenokarsinom olgusunda PR pozitifliği ve Bcl-2 ekspresyonu araştırıldı ve korelasyonu değerlendirildi. Basit ve kompleks (atipisiz) endometrial hiperplazilerde Bcl-2 ekspresyonu %100, PR pozitifliği %100 bulundu. Basit ve kompleks (atipisiz) hiperplazi olgularının tamamı Bcl-2 ve PR için kuvvetli ve orta derecede pozitifti. Endometrial karsinom olgularında Bcl-2 %56, PR %64 pozitifti.Bcl-2 ekspresyonu ve PR endometrial hiperplazilerde karsinomlara göre istatistiğe gerek kalmayacak şekilde anlamlı derecede yüksek bulundu. 1 kompleks atipili hiperplazi olgusu her iki marker için negatifti.Basit ve kompleks (atipisiz) hiperplazilerde ve endometrial karsinomlarda Bcl-2 ve PR arasında pozitif korelasyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
We evaluated 10 simple ,10 complex(without atypia), 1 complex (with atypia) hyperplasia and 25 endometrial adenocarcinoma at Ankara Training and Resarch Hospital. At this cases we searchedBcl-2 expression and PR eveluated the correlation of this two markers. Bcl-2 expression was %100,PR was %100in simple and complex (withouth atypia) hyperplasia. Bcl-2 and PR were severe and moderate positive in simple and complex (withouth atypia) hyperplasia. Bcl-2 expression was %56 and PR was %64 positive in endometrial carcinoma. In endometrial hyperplasia Bcl-2 experssion and PR were higher than that seen in endometrial carcinoma. At an atypical hyperplasia case, the two markers were negative. IN this study Bcl-2 expression was positively correlated with PR in simple hyperplasia, complex hyperplasia and endometrial carcinoma.