Opere mide kanserli hastalarda prognostik faktörler ve sağkalımla ilişkisi
Prognostic factors in operated gastric cancer patients and relations with survival
  1. Tez No: 419821
  2. Yazar: ARZU DEVELİ ÇAMUR
  3. Danışmanlar: UZMAN DİNÇER AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mide kanseri, günümüzde dünyada en sık görülen tümörlerden ve kanserle ilişkili ölümlerin en sık nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Görülme sıklığı son yıllarda azalmasına rağmen, hastalık prognozunda beklenilen iyileşme olmamıştır. Son yıllarda kötü prognostik faktörlerin önceden doğru bir şekilde tespit edilmesinin, tedavi belirlenmesinde yol gösterici olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmamızda, opere mide kanserli hastalarda prognoz açısından önemli olabilecek parametreleri retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla, Eylül 2007 ile Temmuz 2013 tarihleri arasında, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde takip ve tedavi edilen 139 hastanın kayıtları geriye dönük incelendi. Yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu, tümör histopatolojisi, operasyon tipi, tümör çapı, tümörün diferansiasyon derecesi (grade), vasküler invazyon, perinöral invazyon, cerrahi sınır, diseksiyon, pT evresi, pN evresi, lenf nodu tutulumu, evre, adjuvan tedavi ve radyoterapi alma durumlarının sağkalım süresine etkisine bakıldı. Çalışmamıza histopatolojik olarak mide kanseri tanısı konmuş ve metastatik olmayan 139 hasta dahil edildi. Hastaların %63.3'ü erkek, %36.7'si kadındı. Grubun ortanca yaşı 60 idi. Hastaların % 55.4'ünde adenokarsinom, %35.3'ünde taşlı yüzük hücreli karsinom ve %9.4'ünde müsinöz karsinom saptandı. Vasküler invazyon hastaların %25.9'unda, perinöral invazyon ise %23'ünde saptandı. 124 hastaya R0 rezeksiyon ve 99 hastaya D2 diseksiyon yapıldığı görüldü. Hastaların %12.2'si evre I, %34.5'i evre II ve %53.2'si evre III idi. 1.28- 98.6 ay aralığındaki izlem süresi için GSK ortanca değeri 39.7 ay olarak hesaplandı. Kan damarı invazyonu ve PNİ göstermeyen, lenf nodu tutulumu olmayan, pT evresi pT1 ve pT2 olan ve TNM evresine göre evresi I-II olan hastalarda sağkalım anlamlı olarak daha uzun olarak bulundu. Tanımlanan prognostik faktörlere rağmen mide kanseri halen ölümcül seyreden bir hastalıktır. Bu nedenle tedavide yeni ajanlara ve yaklaşımlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Stomach cancer is the most common tumors in the world today and it continues to be one of the most common cause of cancer-related deaths. Although the incidence of decline in recent years, there hasn't been the expected improvement in the prognosis. In recent years, it is thought that identifying the poor prognostic factor previously correctly can be guiding to the determination of treatment. In this study, we aimed to evaluate the parameters which that may be important in terms of prognosis in operated stomach cancer patients ,retrospectively. For this purpose, the records of 139 patients who treated and followed-up in Dr. Lutfi Kirdar Kartal Training and Research Hospital and Medical Oncology Clinic, between July 2007 and September 2013 were reviewed retrospectively. The impact of age, sex, tumor location, tumor histopathology, operation type, tumor size, tumor differentiation degree (grade), vascular invasion, perineural invasion, positive surgical margins, dissection, pT stage, pN stage, lymph node involvement, stage, the adjuvant treatment and getting radiotherapy on survival has evaluated. In our study, histologically diagnosed and non- metastatic 139 gastric cancer patients were enrolled. 63.3% of patients were male and 36.7% were female. The median age of group was 60. It was detected that adenocarcinoma was in 55.4% of patients , signet ring cell carcinoma was in 35.3% of patients and mucinous carcinoma was in 9.4% of patients. Vascular invasion were in 25.9 % of patients, and perineural invasion were in 23%. 124 patients had R0 resection and 99 patients had D2 dissection. 12.2% of patients were stage I, 34.5% were stage II and 53.2% were stage III. Median OS for the range of 1.28- 98.6 months follow-up period was calculated 39.7 months. Survival were found significantly longer in patients who had pT stage pT1 and pT2, according to the TNM stage I-II patients, without blood vessel or perineural invasion and no lymph node involvement. Despite the identified prognostic factors ,gastric cancer is still a fatal disease. Therefore, there is a need for new therapeutic agents and approaches.