Akut strokta asemptomatik myokardial hasar
Asymptomatic myocardial injury in acute stroke
- Tez No: 419819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREFNUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmaya Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde Haziran 2000-Ekim 2000 tarihleri arasında yatan 66 akut strok hastası dahil edildi. Hastaların strokun ilk iki gününde olmaları, önceden bilinen renal, hepatik, malign, enfeksiyöz bir hastalığının olmaması, akut veya subakut myokard enfarktüsü öyküsü olmaması, son üç ayda angio, operasyon, travma öyküsü olmaması çalışmaya alınma kriteri olarak belirlendi. Akut strok sonrası oluşan EKG değişiklikleri ve kardiak enzim değişiklikleri hastanın gerek strok öncesi durumunu değerlendirme de, gerekse strokun kardiak fonksiyonlar üzerine etkisini incelemek amacıyla oldukça çeşitli yönlerden araştırılan bir alandır. Son yıllarda strokla birlikte myocardiolysis, akut strok hastalarında morbidite ve mortaliteyi etkileyen bir faktör olarak dikkati çekmektedir. Bu çalışmayıakut strok hastalarında EKG değişikliği ile birlikte olan veya olmayan kardiak enzim değişikliklerinin ve bunların laboratuar ve klinik parametreler ile ilişkisini araştırmak amacıyla planladık. Bütün hastaların cranial CT ve rutin hemogram, biyokimyaları yanısıra ilk gün, 3. gün ve 5. gün CK, CK-MB düzeyleri çalışıldı. Hastaların cranial CT'lerinde lezyon natürü (hemorajik/iskemik), boyutu ve lokalizasyonu belirlendi. Çalışma süresince akut stroklu 30 erkek (yaş ortalaması; 61,600+-12,530) ve 36 kadın (yaş ortalaması;66,944+-9,751) hasta değerlendirildi. 42 hastada iskemik strok, 24 hastada hemorajik strok tespit edildi. Hemorajik ve iskemik strok grubu arasında kardiak enzimler farklılık göstermedi. Anamnezde hipertansiyon öyküsü olan hastalarda CK-MB ve CK düzeyleri, hipertansif olmayan gruptan daha düşük tespit edildi. Kadın hastalarda ilk üç gün CK-MB düzeyleri, erkek hastalardan belirgin olarak yüksek izlendi (p=0,054) EKG'de ST değişikliği olan hastalarda CK-MB düzeyi ve CK düzeyleri yüksek olarak izlendi (p=0,013). Ex olan hastalarımızda CK ve CK-MB düzeyleri diğerlerinden belirgin olarak yüksekti (p=0,010). Ventriküle açılmış hemorajisi olan hastalarda CK-MB düzeyleri diğer hastalardan daha yüksekti. CK-MB düzeylerinin 3. gün, 1. güne göre belirgin yükselme gösterdiğini ve 5. günde bu düzeyin düştüğünü tespit ettik. Hastalarımızda ilk gün çekilen EKG'ler ile 3. ve 5. gün çekilen EKG'leri karşılaştırdığımızda büyük bir kısmında (%68,2) EKG değişikliği izlemedik. Sonuç olarak akut strok hastalarında belirgin kardiak disfonksiyon olmaksızın kardiak enzim değişikliği olabileceği ve bunun myocardiolysis yönünden de hastanın araştırılması için önemli olacağını düşündük.
Özet (Çeviri)
Electrocardiographic variabilities and changees in cardiac enzyme concentrations after acute stroke are important in both determining the patient's prestroke state and in observing if there are any affects on cardiac functions after stroke. In recent years, myocytolysis seen with stroke is a factor that takes increasing attention affecting the morbidity and mortality of acute stroke patients. Our purpose in this study is to determine cardiac enzyme changes both with electrocardiographic changes or just alone in acute stroke and to observe the relationship between the laboratory and clinic parameters in these patients. In this study there are 66 acute patients that had been hospitalized in Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Neurology Clinic in the period between June 2000 and October 2000. The patients WHO did not have any previous renal, hepatic, malign and infectious disease and who had no trauma, operation or angiography in the previous there months' time and who were in the first two days of the cerebrovascular accident were chosen to be included to this study. In every patient, besides routine hemogram, biochemistry and cranial CT, cardiac enzymes(CK,CK-MB) in the first, third and fifth days were studied. The natüre of the cerebral lesion (hemorrhagic/ischemic) and its localisation and volüme were estimated according to their cranial CT. During the study, we observed 30 male (mean age;61,600+-12,530) and 36 female (mean age;66,944+-9,751) stroke patients. There was ischemic stroke in 42 patients and hemorrhagic in 24 patients. There was no change in the concentration of cardiac enzymes between hemorrhagic and ischemic stroke groups. In patients who had previous hypertension, cardiac enzymes (CK, CK-MB) levels observed to be higher than the ones who had no previous hypertension history. In the female patients, CK-MB levels in first three days of the cerebral lesion, seemed to be significantly higher than the male patients (p=0,054). Mortality rate was higher in patients who have significantly high CK and CK-MB levels than the others (p=0,010). We observed that if there was ST changes in ECG, also cardiac enzyme levels were higher. (p=0,013). Besides in intraventricular hemorrhage, there were high CK-MB concentrations. When compared between each other, CK_MB levels in the third day were higher than the first and the fifth day we observed a decline. There were no difference in most of our patients' electrocardiograms taken in the first, third and fifth days (%68,2). As a conclusion, it was thought that in acute stroke patients without any significant cardiac dysfunction there may be cardiac enzyme concentration changes and that further studies should be launched for the myocardiolysis.