Femur intertrokanterik kırıklarında kayıcı kompresyon yapan kalça vidası ile internal fiksasyon ve sonuçları
Sliding compression hip screw and its results in treatment of intertrochanteric femur fractures
- Tez No: 419834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İntertrokanterik kırıklar yaşlı ve osteoporotik hasta grubunda sık görülen kırıklardır. Mortalite ve sistemik komplikasyonları azaltma amacı ile primer olarak cerrahi tedavi ve erken mobilizasyon önerilmektedir. Cerrahi tedavide amaç anatomik redüksiyon ve güvenli fiksasyondur. İntertrokanterik kırıkların tespitinde çok çeşitli implantlar kullanılmaktadır. Richards dinamik kompresyon çivisi ve plağı uygun teknikle yapıldığında primer ve sekonder kompresyona izin vermesi, varusa gidiş ve korreksiyon kaybının düşük oranda olması, başın ve eklemin penetrasyonunun seyrek görülmesi nedeniyle tavsiye edilmektedir. Hastalarımızda aldığımız iyi radyolojik ve klinik sonuçlar bu implantın bu tür kırıklarda iyi bir seçenek olduğu görüşünü vermiştir.
Özet (Çeviri)
Intertrochanteric fractures are frequent in osteoporotic patient population. Primary surgical treatment and early mobilization is recommended to decrease mortality and systemic complications. The purpose of surgical treatment is anatomic reduction and reliable fixation. Various implants are used in fixation of intertrochanteric fractures. Richards dynamic compression screw and plate, when applied with apropriate technique is recommended because it allows primary and secondary compression, it has low implant failure and progressive varus rate and rare femoral head and hip joint penetration.Satisfactory radiologic and clinic results in our patients prove that dynamic compression hip screw is a good choice in those fractures.