Kolorektal adenokarsinomlarda e-cadherin, beta-catenin ekspresyonunun değerlendirilmesi ve diğer prognostik parametrelerle karşılaştırılması
Evaluation of e-cadherin and beta-catenin expressions and comparing with other parameters in colorectal carcinomas
  1. Tez No: 419847
  2. Yazar: NURAN SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kanserlerden ölümlerin temel nedeni tedaviye dirençli metastazlardır. İnvazyon ve metastazda, kanser hücrelerinin bazal membranı aşmaları, lenf nodu veya kan damarları yoluyla uzak yerlere yayılmaları ve hücre adezyonu önemli bir rol oynar. Hücrelerin adezyonu cateninler ve cadherinler gibi farklı adezyon molekülleri arasındaki kompleks etkileşimine bağlıdır. Cadherinler tüm epitelyal hücrelerde ekspresedirler. İnterselüler yapışkanlığı, catenin aile üyeleri yoluyla, aktin çatısındaki bağlayıcılar tarafından sürdürülmektedir. Cadherin proteinindeki mutasyon hücre yapışıklığında azalmaya neden olabilir. Hücre adezyonu kabaca 4 grupta toplanan moleküller tarafından meydana getirilir. Bunlar; cadherinler, integrinler, selektinler ve hücre adezyon moleküllerin süper familyası immunglobülindir. Cadherin ailesinin bir üyesi olan E-cadherin, interselüler sınır boyunca plazma membranında epitelyal hücrelerde ekspresedir. Bu kalsiyum bağımlı homofilik adezyon yolu tarafından fonksiyonunu gösterir ve α-, β- veya γ- catenin yoluyla hücre iskeletinde aktinle birbirine bağlanır. Kanser hücrelerinde E-cadherin ekspresyonu yaygın olarak çalışılmıştır. İn vivo modellere ek olarak invitro modellerde, E-cadherin ekspresyonunun supresyonu, azalmış invaziv davranışa sebep olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda; kolorektal adenokarsinomlarda E-cadherin/Beta-catenin protein ekspresyonunun varlığını araştırmak ve çeşitli klinikopatolojik değişkenlerle ilişkisini saptamayı amaçladık. Bu çalışmada, Eylül 2006 ile Subat 2008 tarihleri arasında, S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Patoloji Bölümünde klasik adenokarsinom tanısı almış 53 adet kolektomi materyalleri kullanıldı. Çalışmamızda; Dukes' evre ve lenf nodu metastazı ile E-cadherinin boyanma oranı arasında, istatistiksel olarak anlamlı, ters bir ilişki saptandı. Lenf nodu metastaz sayısı arttıkca ve evre ilerledikce E-cadherinin boyanma oranı azalmaktaydı. Ancak E-cadherinin membranöz boyanması ile cinsiyet, lokalizasyon, lenfosit infiltrasyonu, tümör çapı ve müsin varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Beta-cateninin sitoplazmik boyanması ile yaş arasında anlamlı bir korelasyon saptandı. Yaş arttıkca, Beta-cateninin sitoplazmik boyanma skoru azalmaktaydı. Ancak cinsiyet, lokalizasyon, evre, lenf nodu metastaz varlığı, lenfosit infiltrasyonu, tümör çapı ve müsin varlığı ile Beta-catenin'in membranöz, sitoplazmik ve nükleer boyanma oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak, kolorektal adenokarsinomalarda, E-cadherin kaybının ileri evre ve metastaz açısından kötü prognozla ilişkili olduğunu destekleyen bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Treatment resistant metastasis is main reason of cancer related death. Exceeding basal membran by cancer cells, distant metastasis with lymph node or blood vessel and cell adhesion play an important role on invasion and metastasis. Cell adhesion related a complex interaction with adhesion molecules, like catenins and cadherins. All epithelial cells express cadherins. Intercellular adhesion controlled by actin frame work with catenin pathway. Mutation on cadherin protein could be reduced in cells' adhesion capacity. 4 group of molecules made cell adhesion. These are cadherins, integrins, selectins and immunoglobulins that is superfamily of adhesion molecules. E-cadherin, a member of cadherin family, expressed by the mediation of epithelial cell plasma membrans over intercellular boards. It is functioned with calcium dependent homophilic adhesion pathway and attach with actin in cell skeleton with alpha/beta or gama-catenin pathway. In recent studies, extensively, worked on e-cadherin expressions in cancer cells. In addition to in-vivo models, featured on in-vitro model ssupression of e-cadherin expression levels reason of reduced invasiveness . The aim of our study figure out e-cadherin/catenin protein expression levels in colorectal carcinomas and their relations with various clinicopathologic parameters. In our study,we use 53 colectomy materials which have adenocarcinoma diagnosis, between September 2006 and February 2008 from S.B. Ankara Research and Training Hospital. In our study, we figured out statistically significant relation between E-cadherin expression levels and Dukes' phase and lymph node metastasis. E-cadherin expression levels reduced by increases on metastatic lymphnode number. Beside of this result there is no statistically significant relation between e-cadherin membranous staining and patient gender, localisation, lymphocyte infiltration, tumor size and musinous component. We figured out a significantly correlation between beta-catenin cytoplasmic staining and patient age. Cytoplasmic Beta-catenin staining score was reduced when patient age increase. Beside of these results, there is not a significantly correlation between membranous/cytoplasmic/nuclear beta-catenin expression levels and gender, localisation, disease phase, metastatic lymphnode, lymphocytic infiltration, tumor size and mucinous component. In conclusion we figured out results which prove a relation between reduced e-cadherin expression levels and adverse phase and metastasis in colorectal adenocarcinomas.