Mastitisli sığır sütlerinden izole edilen enterococcus faecium suşlarının ürettiği bazı bakteriyosinlerin tanısı
Detection of some bacteriocins in enterococcus faeci̇um strains isolated from mastitic bovine milk
  1. Tez No: 419874
  2. Yazar: YETER DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada da mastitisli sığır sütlerinden izole edilen Enterococcus faecium suşlarının en önemli bakteriyosin genleri olan enterosin A, enterosin B ve enterosin P'yi taşıma potansiyellerinin polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile belirlenmesi amaçlandı. Çalışma materyalini 620 mastitisli sığırdan alınan süt örnekleri oluşturdu. Enterokok izolasyonu selektif besiyerinde klasik yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi. Cins ve tür düzeyinde identifikasyon ile enterosin yapısal gen varlıklarını belirlemek için moleküler yöntemler kullanıldı. İzolasyon çalışmaları sonucunda 96 enterokok şüpheli suş elde edildi. Bunlardan E. faecium suşlarını belirlemek için spesifik primer çifti kullanılarak gerçekleştirilen PZR sonrasında izolatların %13,5'unun E. faecium olduğu belirlendi. Bakteriyosin yapısal genlerinden entA ve entB genleri izolatların %30,8 'inde belirlenirken; entP geni %7,7 oranında bulunuyordu. Sonuçlar bakteriyosin yapısal gen kombinasyonları yönünden değerlendirildiğinde ise iki gen kombinasyonu mevcuttu: Bunlardan birincisi %23,0 oranında entA+entB gen kombinasyou ikincisi ise %7,7 oranında entA+entB+entP genlerinin birlikte görüldüğü kombinasyondu. Sonuç olarak bu çalışma, mastitisli sığır sütlerinden izole edilen E. faecium suşlarının yüksek patojenite potansiyeline sahip oldukları, bu suşların hayvansal kaynaklardan insanlara bulaşma ve bulaştıklarında ise infeksiyon oluşturabilme potansiyellerinin olduğunu gösterdi. Gelecekte mastitisli sığır sütlerinden izole edilen diğer enterokoklarda bu genlerinin dağılımının bilinmesi ve bu bakteriyosinlerin endüstriyel potansiyellerinin değerlendirilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the carrying potential of the most important bacteriocin genes of the strains of Enterococcus faecium obtained from mastitic bovine milk; enterocin A, enterocin B and enterorcin P, using a polymerase chain reaction (PZR). The working materials consisted of milk samples taken from 620 cattle infected with mastitis. Enterococci insulation was achieved using classic methods in selective broth. Molecular methods were used in order to conduct the identification of genus and species as well as the presence of enterocin structural genes. As a result of the research, 96 enterococci susceptible strains were obtained. Of these it was possible to acertain that of the isolates produced by PZR using a specific primer couple used to find E. faecium strains, 13.5% were E. faecium.Isolates of bacteriocin structural genes entA and entB were identified at 30.8%, the entP gene was identified at 7.7%. When the findngs are evalutaed from the prospective of bacteriocin structural gene combinations, two gene combinations can be identified: Of these, the first is the combination of the entA+entB genes, found at the proportion of 23.0%, the second is the combination of the entA+entB+entP genes found at the proportion of 7.7%. As a result, this study found that the strains of E. faecium istolated from mastitic bovine milk have a high pathogenicity potential, that these strains have the potential to pass from livestock and infect humans and create the potential to cause infection. It is believed that in order for the distribution of these genes in other enterococci isolated from mastitic bovine milk to be found and for the industrial potential of these bacteriocins to be utilised more research must be done within this area.