Aydın ilinde bulunan yumurtacı tavuklarda indikatör bakterilerin identifikasyonu ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
The identification of indicator bacteria and determination of their antibiotic sensitivity in laying hens in Aydin province
  1. Tez No: 419879
  2. Yazar: GÖKHAN EGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünya kanatlı endüstrisinde Escherichia coli ve Enterococcus spp. enfeksiyonları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Antibiyotikler yasaklanmadan önce büyümeyi destekleyici yem katkı maddeleri olarak kanatlı endüstrisinde kullanılmaktaydılar. Fakat gelişen antibiyotik direnci ve artan kamuoyu baskısına bağlı olarak yemlerde kullanılmaları yasaklanmıştır. Araştırmamız ile birlikte Türkiye'de kanatlı patojenik Escherichia coli (APEC) ve Enterococcus sp. suşlarının antibiyotik dirençlilik durumlarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Böylece olası vakalarda etkin antibiyotiklerin seçimi zaman kaybetmeden tedavinin gerçekleştirilmesi açısından faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu tez kapsamında E. coli, E. faecium, E. fecalis' in izolasyonunun yapılması ve Penisilin-novobiosin, Tetrasiklin, Enrofloksasin, Trimethoprim-sulfamethoksazol, Florfenikol, Amoksisilin-klavulanik asit, Gentamisin ve Kanamisin'e karşı antibiyotik dirençlilik düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu araştırmada Aydın ilindeki yumurtacı tavuk kümeslerinden toplanan 200 adet kloakal svap örneğinin 21 (% 10)'indan E. fecalis, 24 (% 12)'ünden E. faecium, ve 40 (% 20)'ınden E. coli izolasyon ve identifikasyonu biyokimyasal ve karbonhidrat fermentasyontestlerine göre gerçekleştirilmiştir. Antibiyogram sonuçlarına göre E. fecalis'in tetrasiklin ve kanamisin'e, E. faecium'un kanamisin'e, E. coli'nin ise penisiline novobiosin'e yüksek oranda dirençli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, penisilin novobiosin, amoksisilin-klavulanik asit ve gentamisin'e E. fecalis'in, penisilin novobiosin ve amoksisilin-klavulanik asit'e E. faecium'un, florfenikol ve gentamisin'e karşı E. coli izolatlarının tamamının duyarlı oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poultry frequently encountered to Escherichia coli and Enterococcus spp. infections all around the world. Before the recent prohibition of on the antibiotic, feed additives as a growth promoter have been widely used in poultry industry. However, the development of antibiotic resistance problem and the public concern have lead to a complete prohibition on the dietary. It is necessary to well define the current status of antibiotic resistant concerning the isolates of Escherichia coli (APEC) and Enterococcus spp. Thus, it would be beneficial to determinate the efficient therapeutic antibiotic so as to cure the disease induced by infection. The scope of this study is the isolation of E. coli, E. faecium, E fecalis and identification of the potential antibiotic resistance against Penicillin-novobiocin, Tetracycline, Enrofloxacin, Trimethoprim-sulfamethoxazol, Florfenicol, Amoxicillin Clavulanic acid, Gentamicin and Kanamycin are the scope of this study. In this study, 21 (10 %) E. fecalis, 24 (12 %) E. faecium and 40 (20 %) E. coli isolation and identification were made from a total of 200 cloacal samples which were collected from hen laying poultry houses, upon biochemical properties and carbonhydrate fermentation tests. According to antibiogram test results it was revealed that, E. fecalis was highly resistant to tetracyclin and kanamycin, E faecium was was highly resistant to kanamycin and E. coli was was highly resistant to penicilin novobiocin. Besides, it was revealed that E. fecalis was totally susceptible to penicilin novobiocin, amoxycillin clavulanic acid and gentamicin, E. faecium was totally susceptible to penicilin novobiocin and amoxycillin clavulanic acid, E. coli isolates were totally susceptible to florfenicol and gentamicin.