Mastitisli sütlerden izole edilen escherichia coli suşlarında virülens genlerin araştırılması
Investigation of virulence genes of escherichia coli isolated from mastitis milk
  1. Tez No: 419885
  2. Yazar: NERGİZ VURUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SAVAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ülkemizde ve dünyada mastitise birçok bakterinin neden olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bunların başını Staphylococcus ve Streptococcus gibi Gram pozitif bakteriler çekmektedir, bunları Gram negatif bakterilerden Escherichia coli izlemektedir. Bu çalışmada özellikle yetiştiriciliği çok yapılan süt sığırları örnekleme materyali olarak kullanılmıştır. Böylece yetiştiricilere rehber olunması, ayrıca moleküler metotların etkin olarak uygulanması amaçlanmıştır. PZR kullanılarak ineklerin klinik mastitis vakalarından izole edilen E. coli suşlarında bazı virulens faktör genlerinin araştırılması amaçlandı. Aydın ve İzmir çevresindeki bazı süt çiftliklerinden toplanan 100 adet süt numunesinden 12 adet E. coli suşu izole edildi. Bunlardan 1 tanesinde eaeA geni, 2 tanesinde traT geni tespit edilmiştir fakat izolatların hiçbirinde aer genine rastlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In our country and in the world has been shown by studies of mastitis caused by various bacteria. These head Gram positive bacteria like Staphylococcus and Streptococcus draw is followed from these Gram negative bacteria Escherichia coli. Especially dairy cattle breeding too made in this study was used as sample material. Thus, when the guide for growers is also intended to ensure effective enforcement of molecular methods. PCR using clinical mastitis cases in cows isolated E. coli strains have been investigated in some virulence factor genes. Aydin and Izmir milk collected from farms around some 100 milk samples from 12 strains of E. coli were isolated. They are one of them in the eaeA gene, traT gene was detected in 2 of them into aer gene but is not found in any of the isolates.