Etlik piliçlerde refah kriteri olarak bacak sağlığı, korku ve stres parametreleri üzerine aydınlatma, yerleşim sıklığı ve tünek kullanımının etkileri
Effects of lighting, stocking density and perch using on leg health, fear and stress parameters as welfare criteria on broiler chickens
- Tez No: 419898
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NAZLIGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, etlik piliçlerde aydınlatma programı, yerleşim sıklığı ve tünek kullanım durumunun, refah belirleme kriteri olarak kullanılan bacak sağlığı ile bazı korku ve stres parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada hayvan materyali olarak 180 adet erkek ve 180 adet dişi olmak üzere toplam 360 adet ticari etlik civciv (Ross 308) kullanılmış olup, çalışma süresi 42 gün olarak gerçekleşmiştir. Araştırmada aydınlatma programı, yerleşim sıklığı ve tünek kullanım faktörleri ile her faktörün iki seviyesi kullanılarak 2x2x2 deneme düzeni oluşturuldu. Araştırmada bacak sağlığı bakımından tibial diskondraplazi, valgus-varus deformasyonu, ayak tabanı yangısı, tarsal bölge yangısı, tibia kemiğine ait kortikal indeks, dayanıklılık indeksi, ağırlık-uzunluk indeksi, dış simetri özellikler, tibia ham kül, kalsiyum ve fosfor düzeyleri ile serum kalsiyum ve fosfor düzeyleri incelendi. Stres ve korku ölçütleri olarak ise heterofil lenfosit oranı, serum glikoz, total protein, kolesterol ve trigliserit düzeyleri ile hareketsizlik süresi ele alındı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of lighting programme, stocking density, and perch usage on leg health and fearfulness and stress parameters of which is well-known animal welfare criteria. During the 42 days study, a total of 360 commercial broilers (180 male and 180 female; Ross 308) were used as an animal material. Factors consisted of lighting programme, stocking density and perch application were designed as two different levels so as to fit 2x2x2 factorial design. Tibial dyschondroplasia, valgus-varus deformity, foot pad dermatitis, hock burn, tibial cortical index, robusticity index, bone weight-length index, fluctuating asymmetriy and relative fluctuating asymmetriy of tibia width and length, tibia crude ash, tibia calcium and phosphorus levels, blood calcium and phosphorus levels, were investigated as leg health parameters. Tonic immobility test was performed for fearfulness while blood heterophil to lymphocyte ratio, glucose, total protein, cholesterol and triglyceride levels were measured for stress reactions. Tibial dyschondroplasia incidence was detected as 26,4% and 11,2% in animals in continuous and restricted lighting groups, respectively.