Sonsuz ortamlarda art arda saçılma yapmış gammaların en muhtemel enerji değerlerinin belirlenmesi
- Tez No: 4198
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ÖZMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
_4?- QZET Sonsuz ortamlarda, farklı koşullar altında art arda saçılma yapmış, gamma ışınlarının enerji dağılımları Monte Carlo yönte mi ile hesaplanarak, enerji dağılımları incelendi. Sonsuz or tamlarda gamma ışınlarının art arda yaptığı saçılmalardan dola yı dağılımın "bir maksimumdan geçtiği, bu maksimumun konumunun kaynak enerjisinden fazla etkilenmediği, fakat saçıltıcı orta mın atom numarasından etkilendiği bulundu. Dağılımın düşük enerji bölgesinde meydana gelen maksimumun konumu ile saçıltıcı ortamın atom numarası arasındaki ilişki basit bir formülla verildi. Bu formül yukarıda bahsedilen he saplamalardan ve Minato tarafından verilen teoriden türetildi. Çalışmaların sonucu olarak, teorik hesaplar, Monte Carlo yön temi ile hesaplananlarla karşılaştırıldı. Sonuçların birbiri ile uyum içinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy spectra resulting from the multiple - scattering of gamma rays in infinite mediums under various conditions were calculated by a Monte Carlo Method. Low energy region of the energy spectra was interested. Due to multiple- scattering of gamma rays in infinite mediums. The spectra shows a peak on the low energy component» It was found that this peak was not affected very much by source energy but was affected by the atomic number of scatterer medium. This relationship between the position of the peak appear ing in the low energy region of the spectrum and the atomic number of tha scatterer was given by a simple formula. This formula, was derived from above calculation and the theory that was given Minato. As a result of studies theorical calculation, is compared with that by a Monte Carlo calculation. And it was seen that results of calculations were in convenience.