Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalarda mizaç ve karakter özellikleri
Temperament and character traits in patients with obsessive-compulsive disorder
- Tez No: 419934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE SARAÇLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) hastalarını sağlıklı bireylerden ayıran mizaç ve karakter özelliklerini ve mizaç ve karakter özellikleri ile OKB semptom şiddeti arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın hasta grubu Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Psikiyatri Polikliniği?ne Temmuz 2011 ile Mart 2013 tarihleri arasında başvuran, SCID I tarama ile OKB tanısı alan hastalardan oluşturuldu. Sağlıklı kontrol grubu, hasta grubu ile benzer yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi özelliklerine sahipti. Hasta ve kontrol grubundan Sosyodemografik Veri Formu, Mizaç ve Karakter Envanteri, Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Ölçeklerini doldurmaları istendi. Hasta grubu için Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Derecelendirme Ölçeği (YBOCS), Yale Brown Belirti Kontrol Listesi psikiyatrik görüşme yapan klinisyen tarafından dolduruldu. Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki çalışmamızın istatistik analizi için SPSS 13.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubu yaş aralığı 18-67 yıl olan, 86?sı (%63,7) kadın ve 49?u (%36,3) erkek olmak üzere toplam 135 olgudan oluşmaktaydı. ?OKB? (n=70) ve ?Kontrol? (n=65) grupları mizaç ve karakter alt boyutları açısından karşılaştırıldı. OKB grubunun ZK1 (beklenti endişesi ve karamsarlık), ZK2 (belirsizlik korkusu), ZK3 (yabancılardan çekinme), ZK4 (çabuk yorulma ve dermansızlık), ZK (zarardan kaçınma) toplam puan ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek, KY1 (sorumluluk alma), KY2 (amaçlılık), KY3 (beceriklilik), KY5 (uyumlu ikincil huylar), KY (kendini yönetme) toplam puan, İY1 (sosyal onaylama), İY (işbirliği yapma) toplam puan ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptandı. OKB şiddeti ile TCI puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: OKB?de mizaç ve karakter özelliklerinin değerlendirilmesi, prognozun öngörülmesi ve uygun psikoterapötik yaklaşımların düzenlenebilmesi açısından klinik bir yargı sağlayabilir. Mizaç ve karakter özelliklerinin OKB olgularında tedaviye yanıt üzerine etkisinin incelendiği daha büyük örneklemli izlem çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In the present study, we aimed to evaluate the temperament and character traits differentiating patients with obsessive-compulsive disorder (OCD) from healthy individuals and the relationship between temperament and character traits with severity of OCD symptoms. Material and method: The patient group of the study consisted of the patients who admitted to Psychiatry Clinics of Bülent Ecevit University Faculty of Medicine between July 2011 and March 2013 and who were diagnosed as OCD with SCID I screening. The control group is similar to the patient group in terms of age, sexuality and education level. The participants that didn?t have the diagnosis of any psychiatric disorders with SCID I were included in the healthy control group. The patient and the control groups were asked to complete Sociodemographic Data Form, Temperament and Character Inventory (TCI), Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Scale. For the patient group, Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (YBOCS) and Yale-Brown Symptom Checklist were completed by the clinician that performed the psychiatric interview. SPSS 13.0 package software was used for statistical analysis of our cross-sectional descriptive study. Results: The study group consisted of 135 cases of which 86 (63.7%) were females and 49 (36.3%) were males with an age range of 18-67 years and they were analysed in two groups as OCD (n=70) and the controls (n=65). Total mean point of HA1 (expectation anxiety and pessimism), HA2 (fear of uncertainty), HA3 (foreigners wince), HA4 (fatigue and weakness), and HA (Harm Avoidance) of the OCD group was found to be statistically significantly higher than the controls. Total mean points of SD1 (taking responsibility), SD2 (intentionality), SD3 (resourcefulness), SD5 (congruent second nature), SD (self-directedness), C1 (social validation), and C (collaborating) in the OCD group was significanlty lower than the controls. No significant association was found between the increase of OCD level and TCI points. Conclusion: To evaluate the temperament and character traits in obsessive-compulsive disorder (OCD) can provide a clinic benefit for predicting the prognosis and appropriate psychotherapheutic approach. There is need for follow-up studies with larger sample size that analyse the effect of temperament and character traits on response to treatment in OCD cases.