Bariatrik cerrahi hastalarında tat alma ve besin tüketimindeki değişikliklerin vücut ağırlığına etkisi
Effect of body wei̇ght of changes i̇n taste and food consumpti̇on of bari̇atri̇c surgery pati̇ents
- Tez No: 419955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ZEKİYE ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada laparoskopik ayarlanabilir gastrik bant (LAGB) uygulanan olgularda tat duyu değişiklikleri ve kilo kaybını sağlamadaki etkinliği araştırıldı. Haziran 2006 ile Ocak 2012 tarihleri arasında, bariatrik cerrahi uygulanan 115 morbid obez hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Boy, ağırlık, beden kitle indeksi, ağırlık kaybı, ağırlık kaybı oranı, bel-kalça çevresi ölçümleri yapıldı ve nütrisyonel risk indeksi hesaplandı. Hastalar LAGB sonrası düzenli olarak takip edilerek, LAGB öncesi ölçümleri, LAGB sonrası altıncı ay, birinci yıl ve üçüncü yıl ölçümleri ile karşılaştırıldı. Tat değişikliğinin ölçülmesi için hastalara Tenessee Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 23 soruluk anketi (EK.1) uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, laparoscopic adjustable gastric band (LAGB) in patients with taste sensory changes and applied to weight loss effiency was investigated. June 2006 between January 2012 and 115 morbidly obese patients with LAGB applied prospectively in the study were included. Height, weight, body mass index, weight loss, weight loss ratio, waist-hip circumference were measured and nutritional risk index was calculated. Regularly check patients after surgery with the preoperative measurements, postoperative six months, one year and three years measurements were compared. University College of cases tenessee survey medicine'in of 23 questions was applied (EK.1).