Pediatrik nöromusküler hastalarda üst ekstremite fonksiyonları ile solunum fonksiyonları arasındaki ilişki
Relationship between upper extremity functions and respiratory functions in patients with neuromuscular diseaserelationship between upper extremity functions and respiratory functions in patients with neuromuscular disease
- Tez No: 419954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, pediatrik nöromusküler hastalarda üst ekstremite fonksiyonlarını ve solunum fonksiyonlarını değerlendirmek ve bu fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi temel alarak rehabilitasyon programını şekillendirmek amaçlanmıştır. Araştırma, kas hastası tanısı konmuş ve ambulasyonu devam eden,iletişim kurabilecek yeterli bilişsel fonksiyonları bulunan 6-18 yaş arasında, 30 çocuk hasta üzerinde yapılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedilmiştir. Hastaların üst ekstremite fonksiyonel düzeyleri“Brooke Üst Ekstremite Fonksiyonel Skalası”ile ve ambulasyon düzeyleri“Vignos Skalası”ile değerlendirilmiştir. Elbecerisi, üst ekstremite manuel kas gücü, el kavrama kuvveti ve solunum fonksiyonları sırasıyladokuz delikli peg testi, manuel kas testi, Jamar dinamometresi ve solunum fonksiyon testleri iledeğerlendirilmiştir. Üst ekstremite fonksiyonel evresi ile solunum fonksiyonları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to build a rehabilitation program which based uponevaluation between upper extremity functions and respiratory functions in patients with neuromuscular diseases. Thirthy pediatric patients between 6 and 18 years old with diagnose of muscular disease who maintains ambulatory status and has sufficient cognitive functions to communicate were included in the study. Demographic data's of participants were recorded. Functional status of patients was evaluated with ''Brooke Upper Extremity Functional Scale'', and ambulatory status with ''Vignos Scale''. Nine hole peg test, manual muscle test, Jamar dynamometer and respiratory function tests were used for evaluation of hand skills, upper extremity muscle strength, hand grip force and respiratory functions, respectively. There were no significant correlation between upper extremity functional level and respiratory functions (p>0,05).