Soundness assessment of historic structural timber by the use of non-destructive methods
Tarihi ahşap taşıyıcı yapı elemanlarının dayanıklılık durumlarının tahribatsız yöntemlerle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 269560
  2. Yazar: AYŞENUR KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE N. CANER SALTIK, YRD. DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Tarihi ahşap yapıların koruma çalışmalarında tahribatsız yöntemlerin kullanılması önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, tarihi ahşap elemanların dayanıklılığını değerlendirmede ultrasonik hız ölçümleri ve kızılötesi ısıl görüntüleme yöntemlerini, görsel analizlerle birlikte kullanarak geliştirmektir. Bu yöntemler Ankara Aslanhane Camisi'nde ve Ayaş ve İstiklal Mahallesi'nde bulunan geleneksel ahşap konutlarda uygulanarak değerlendirilmiştir. Tarihi ahşap yapısal elemanlarla birlikte kullanılan kerpiç, tuğla dolgu, kerpiç harç ve sıva, kireç sıva, çeşitli tarihi ahşap ve yeni ahşap malzemeler yapı üzerindeki ölçümleri değerlendirmede örnek veri oluşturmak amacıyla laboratuvarda incelenmiştir.Bu çalışmada lif doğrultusuna paralel yönde alınan doğrudan ve dolaylı ultrasonik hız ölçümlerinin ahşabın dayanıklılığını değerlendirmede yeterli olduğu görülmüştür. Ultrasonik hız ölçümlerinin, ahşabın dengede olduğu ortamın bağıl nemine, bünyedeki su miktarına, kesim yönüne ve ahşap cinsine bağlı olarak değiştiği izlenmiştir.Nicel kızılötesi ısıl görüntülemenin (QIRT), ahşabın dayanıklılığını ve hasarını izlemekte verimli olduğu görülmüştür. Bu yöntem ahşabın bozulmuşluk derecesini, nem sorunlarını ve komşu malzemelerle uyumluluğunu belirlemede başarılı olmuştur. Değerlendirmelerde yüzey sıcaklık dağılımının tekdüze veya değişken olmasının ve malzemelerin ısınma ve soğuma hızlarının ve bu hızların sağlam ahşabınkine oranının önemli ölçütler olduğu saptanmıştır.Nicel kızılötesi ısıl görüntüleme ve ultrasonik hız ölçümleri yöntemlerinin beraber kullanımı durumunda ve laboratuvar verileriyle desteklendiğinde daha etkili sonuçlar alındığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of non-destructive testing (NDT) methods was needed for the conservation studies of historic timber structures. The aim of this study was to develop combined use of ultrasonic pulse velocity (UPV) measurements and infrared (IR) thermography, together with visual analyses for soundness assessment of timber. An important timber structure in Ankara, Aslanhane Mosque and traditional timber dwellings, in Ayaş and İstiklal District were selected for in-situ analyses. Representative laboratory samples such as mud brick, fired brick, mud mortar, mud plaster, lime plaster, historic timbers of different species and some new timbers were used for analyses in the laboratory to develop reference data for in-situ analyses.This study has shown that direct and indirect UPV measurements taken parallel to fiber direction were good at estimating the soundness of timber elements. UPV measurements taken from timber samples were affected by atmospheric humidity, at which the timber was in equilibrium with or by its water content, cuts of timber and type of species.Quantitative Infrared thermography (QIRT) was good at soundness assessment and defect inspection of timber. The study showed that, the even or heterogeneous distribution of surface temperatures, different thermal inertia characteristics, reflected by the rates of heating and cooling of materials and their ratios to sound timber were good parameters to assess the state of deterioration of timber elements, dampness problems and the compatibility of neighbouring materials with timber.The joint use of QIRT and UPV methods combined with laboratory data has enhanced the accuracy and effectiveness of the survey.