Maloklüzyonu olan çocuk ve ergenlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtilerinin değerlendirilmesi
Assessment of attention deficiency and hyperactivity symptoms in children with malocclusion
  1. Tez No: 420005
  2. Yazar: HERDEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TALAT SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dentistry, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)'na eşlik eden çok sayıda diş sağlığı sorunu tanımlanmaktadır. Bunların başında travmatik diş kırıkları, çürük veya dolgulu diş için artmış risk, kötü ağız hijyeni gelir. Bu çalışmamızda travmatik diş kırıkları etyolojisinde önemli etkisi olan maloklüzyon bozukluklarında DEHB belirtilerini taramayı planladık. Maloklüzyon tanısı olan 8-17 yaş arası 88 olgunun sosyodemografik özellikleri, anne sütü alım süreleri, ağız alışkanlıkları, ağız yüz travmaları ayrıntılı bir form ile edinildi. DEHB belirtilerini taramak amacıyla katılımcıların ebeveynlerine SNAP-IV (Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu için belirti tarama anketi), Güçler Güçlükler Anketi (GGA) ve İşlevsellik Yeterlilik Değerlendirme Anketi; öğretmenlerine GGA, SNAP-IV ve İşlevsellik Yeterlilik Değerlendirme Anketi verildi. Çocuklara ise GGA Ergen formu ve Ağız Sağlığı Etki Profili Anketi (OHIP-14 TR) verildi. Tedavi Zorluğunu, Sonucunu ve İhtiyacını Belirleyen İndeks (Index of Complexity, Outcome and Need-ICON)'e göre maloklüzyon tanısı konan katılımcıların ortodonti muayenesi esnasında Angle maloklüzyon sınıflaması ve ağız hijyeni derecelendirilmesi yapıldı. Çalışmamızda maloklüzyon olgularında ebeveyn ve çocuk bildirimlerine kullanılan ölçeğe göre %14-17 arasında değişen artmış DEHB oranları bulduk. Bu oranlar toplumda DEHB yaygınlık değerlerinden yüksektir. Maloklüzyon ve DEHB ilişkisini inceleyen geniş kapsamlı ve yapılandırılmış klinik görüşmeleri içeren çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Numerous oral health problems comorbid to Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD) have been defined. Among these traumatic dental injuries (TDI), decayed or filled teeth and poor oral hygiene are the main problems. In this study we aimed to evaluate the ADHD symptoms in a group malocclusion patients, which has significant effects on TDI etiology. Eighty-eight patients with a diagnose of malocclusion between 8 to 17 years of age have been included to the study. The socio-demographic characteristics, breastfeeding history, oral habits and dental trauma history of the participants were acquired by a detailed questionnaire. Parents and teachers of the participants answered the SNAP-IV (Swanson Nolan Pelham Questionnaire), Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) and Perceived Competence Scale (PCS). The children also answered SDQ and Oral Health Impact Questionnaire (OHIP-14). During orthodontic examination of the participants Index of Complexity, Outcome and Need (ICON) was applied to confirm the diagnose of malocclusion, and Angle Classification to define malocclusion groups. The dentist also noted oral hygiene status of the participants. In our study according to parent and self-reports we have found increased rates of ADHD prevalence ranging between 14-17% in malocclusion patients. These rates are higher than the normal population estimations of ADHD prevalence. There is a need for comprehensive studies including structured clinical interviews to investigate the relationship between ADHD and malocclusions.