Horizontal şaşılıkları fotoğraflama ile kantitatif olarak ölçen uygulama gelişitrilmesi ve geçerlilik ve güvenilirliğinin tespiti
Develope an application that can measure horizontal strabismus quantitatively with photography and determine it's validity and reliability
- Tez No: 420004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EREN ÇERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmada günlük kullanımı çok yaygın olan akıllı telefon uygulamaları için bir yöntem geliştirilerek horizontal şaşılığı olan hastaların kantitatif ölçümlerinin yapılması ve geçerlilik ve güvenilirliğinin tespit edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler : İlk olarak kornea çapı, ışık reflesi – kornea merkez noktası uzaklığı, interpupiller mesafe ve çekim uzaklığını hesaplayabilen bir ön uygulama geliştirildi. Daha sonra 15 sağlıklı ve ortoforik kişinin belirli mesafeler ve belirli bakış açılarına ait 512 fotoğraf çekimi gerçekleştirildi. Her iki göz için toplam 1022 bakış açısı ve çekim mesafesi elde edildi. Ön uygulama ile elde edilen veriler ile fotoğraf çekimlerinden elde edilen veriler 3 boyutlu yüzey uygunluk programıyla değerlendirilerek en iyi bakış açısı formülü bulundu. Bulunan formülün güvenilirliğini ölçmek için Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne başvuran 72 şaşılık hastasının fotoğraf çekimleri ile hesaplanan kayma açıları ile şaşılık uzmanının ölçtüğü kayma derecesi açıları karşılaştırıldı. Buna ek olarak 37 sağlıklı ve ortoforik kişinin bulunan bakış açısı formülüyle hesaplanan kappa açıları ile Pentacam ve Lenstar kappa açısı ölçümleri karşılaştırılarak güvenilirliği analiz edildi. Son olarak piksel – mm dönüşümü ile Hirschberg oranı ölçümleri yapıldı ve geçerlilik güvenilirliği sorgulandı. Bulgular: Uygulama ile hesaplanan çekim mesafesi ile gerçek çekim mesafe arasında çok yüksek korelasyon izlendi. (r=0.997, p0.05). 72 gözün kappa açısı Pentacam, Lenstar ve uygulama ile ölçüldü ve sırasıyla -4.3 ± 2.6 PD, -6.4 ± 3.1 PD, -5.0 ± 2.1 PD bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the study, the purpose is to perform quantitative measurements of the patients with horizontal strabismus by developing a method for an application for the commonly used smart phones, and to determine validity and reliability of the measurements. Materials and methods: First a pre-application, which can calculate all the cornea diameter, light reflex-focal point distance of the cornea, interpupillary distance and shooting distance, was developed. Then 511 photo-shootings with 15 healthy and orthophoric persons's specific points of view and from certain distances were carried out. Total 1022 points of view and shooting distance were obtained for both eyes. Data obtained with the pre-application and data obtained from the photo-shooting was found the best point of view formula by being evaluated with the 3-D surface fitting program. In order to measure reliability of the formula found, degree of cross-eye measured by the strabismus specialist and the cross-eye angles calculated with the usage of application photo-shooting of 72 patients with strabismus, who applied Marmara University Faculty of Medicine Opthalmology Department, were compared. Additionally, kappa angles calculated with the point of view formula of 37 healthy and orthophoric persons and Pentacam and Lenstar kappa angel measurements were compared and reliability of the measurements in question was analyzed. Finally, Hirschberg rate measurements were made with the pixel-mm conversion and validity and reliability was interrogated. Findings: Very high correlation was observed between true shooting distance and calculated shooting distance, which calculated with the application. (r=0.997, p0.05) Kappa angle of the 72 eyes was measured with the Pentacam, Lenstar and application and it was found respectively as -4.3 ± 2.6 PD, -6.4 ± 3.1 PD, -5.0 ± 2.1 PD. When correlation of every three measurements with each other was inspected, it was observed that every three correlation was highly significant.