Primer siliyer diskinezi tanı ve şüphesi olan hastalarda nazal nitrik oksit düzeyi ölçümü ve klinik seyrinin öngörülmesinde kullanımı
Nazal nitric oxide measurement in diagnosis of primary ciliary dyskinesia patients
- Tez No: 420006
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TANER KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ : Primer Siliyer Diskinezi (PSD) tanı zorluğu nedeniyle genellikle geç tanı alan bir hastalıktır. PSD tanısı için hastanın klinik olarak PSD semptomlarını taşımasının yanısıra en az 2 tane diagnostik testin [Yüksek hızlı video mikroskop analizi (HMVA), Elektron mikroskopisi (TEM), immünfloresan (IF), düşük nazal nitrik oksit (nNO) düzeyi, genetik mutasyon analizi] pozitif olarak sonuçlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, ileri tanı testlerinin yapılamadığı merkezlerde, nazal nitrik oksit düzeyi ölçümünün PSD tanısındaki etkinliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemizde PSD öntanısı ile takipli 5 yaş üstü hastaların nNO düzeyleri ölçüldü. Hastaların nNO düzeyi sonuçları; solunum fonksiyon testi, fizik muayenesi, akciğer görüntülemeleri, almış olduğu tedaviler ile birlikte değerlendirildi. BULGULAR: 96 çocuk hastanın nazal nitrik oksit düzeyi ölçülmüş, 78 hastanın nNO düzeyi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: PCD is a disease that is frequently diagnosed lately due to the difficulties in diagnosis. For the PCD diagnosis, apart from the patient's clinical symptoms of PCD, it is required to have at least two diagnostic test [High-speed video microscopy analysis (HMVA), the electron microscopy (TEM), immunofluorescence (IF), a low nasal nitric oxide (nNO) level, genetic mutation analysis] that result in positive. The aim of this study is to investigate the efficiency of the nasal nitric oxide measurement level in the diagnosis of PCD in the centers that the advanced diagnostic tests are not available. MATERIAL AND METHOD: In our hospital, the nNO has been measured in the follow-up patients aged over 5 years with pre-diagnosis of PCD. The results of the NNO level of the patients have been evaluated with pulmonary function tests, physical examination, lung imaging and treatment that they have received. FINDINGS: Nasal nitric oxide level has been measured in 96 pediatric patient, 78 of the patients' nNO level has been detected