İnsan normospermi, oligospermi ve astenospermi grupları arasında nitrik oksit sentetaz (NOS) izoformlarının etkisi
- Tez No: 420064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN HÜRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETNitrik oksit, birçok fizyolojik sistemler içerisinde çok çeşitli rolü olmasından dolayı son zamanlarda biyomedikal bilimde en çok çalışılmış moleküllerden birisidir. Bununla birlikte nitrik oksit (NO), erkek ürogenital sistemin çeşitli fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol alan serbest radikal türüdür. Reaktif oksijen türlerine dahil olması spermin hiperaktivasyon ve kapasitasyon işlemini de içermektedir. Nitrik oksidin dişi ve erkek genital bölge organlarını da içeren hem hücre içi hem de hücre dışı haberci fonksiyonları olduğu bulunmuştur.Spermatozoolar fertilizasyon kapasitesini kazanabilmek için dişi genital sisteminde ilerlerken kapasitasyon sürecini tamamlarlar ve sonuçta motiliteleri artar. Fosfotirozin-kinaz aktivasyonunun kapasitasyon, akrozom reaksiyonu ve dolayısıyla fertilizasyon sürecinde etkili olduğu ve bu süreçte reaktif oksijen türlerinin (ROS) aktivasyonunu etkilediği bildirilmiştir. ROS'lar yüksek oksidasyon potansiyellerinden dolayı, serbest radikaller grubunda yer alırlar. Çalışmamızda NO sentezinden sorumlu olan NOS izoformlarından olan eNOS ve iNOS'un insan sperminde normospermi, oligospermi ve astenospermi grupları arasındaki rolünü belirlemeyi amaçladık.Belirlemiş olduğumuz üç ana gruptan aldığımız örnekler, 5 µm kalınlığında kesit alınmak üzere parafine gömüldü. Alınan kesitler immünohistokimyasal olarak, eNOS ve iNOS poliklonal antikorları ile işaretlendi. Dokudaki NOS reaksiyonunun dağılımı, ışık mikroskobunda (Olympus Bx53, Japonya) incelendi ve fotoğraflandı. Üç ana gruptan elde edilen semen örneklerinin nitrit/nitrat oranları ölçülerek istatistiksel olarak değerlendirildi.Sonuç olarak çalışmamızda, oligospermi ve astenospermi örneklerinde normospermi grubuna kıyasla eNOS reaksiyonun azaldığı, iNOS'un arttığı gösterilmiştir. Buna bağlı olarak, spermlerde meydana gelen değişikliklerde NO'in önemli rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYNitric oxide is currently one of the most studied molecules in biomedical sciences because of the multiplicity of roles it plays in various physiological systems. NO is a free radical species that plays role of regulation of functions on the male genital system. Involvement of reactive O2 species has been implicated in the process of hyperactivation of sperm. Nitric oxide has recently been found to function both as an intracellular and extra cellular messenger, including male and female genital tract organs. The objective of the present study was to investigate the role of nitric oxide in between human normospermia, asthenospermia and oligospermia groups.When spermatozoa proceeding through the female genital system they were completed the capacitation stage to gain fertilization ability, in the end, their motilities are increased. Indicated that, activation of phosphotyrosine-kinase effective for the capacitation, acrosome reaction and fertilization, and in this stage ROS effects activation of sperm. Free radical groups include ROSs, because of their oxidation potential. In this study, we aimed that to obtain the role of eNOS and iNOS that are isoforms of NOS and they responsible for NO synthesis, in the human sperm groups that normospermia, oligospermia and asthenospermia.The 5 µm slides which were taken from three main groups, and they embedded into paraffin. These samples stained with eNOS and iNOS antibodies. Distribution of NOS reaction in the tissue was measured by light microscope (Olympus Bx53, Japan). The three main groups semen samples were istatiscally evaluated by measuring rate of nitrite/nitrate.In conclusion our study showed that eNOS reaction was decreased, iNOS reaction was increased in oligospermia and asthenospermia samples compare to the normospermia groups. According to this study we have concluded that NO is play a very important role in these changes in spermatozoa.