Besi sığırlarında taşıma sonrası oluşan oksidatif stres üzerine ketoprofen ve meloksikam'ın etkilerinin araştırılması
Investigations of the effects of ketoprofen and meloksikam upon oxidative stress in transported animals
  1. Tez No: 420077
  2. Yazar: ERHAN ÖZŞENTÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
BESİ SIĞIRLARINDA TAŞIMA SONRASI OLUŞAN OKSİDATİF STRES ÜZERİNE KETOPROFEN ve MELOKSİKAM'ın ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Erhan ÖZŞENTÜRKLÜ Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Veteriner İç Hastalıkları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Ekim 2015 Danışman: Prof. Dr. Vehbi GÜNEŞ ÖZET Hayvanların uzun süreli nakilleri esnasında oksidatif stres meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada deniz aşırı nakilleri gerçekleştirilen, ayrı ayrı meloksikam ve ketoprofen enjekte edilmiş besi sığırlarının oksidatif durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje Birimi tarafından desteklenmiştir. (Proje Kodu: TSY – 12 – 3866) Çalışmada ortalama 7±1 aylık yaşında ve ortalama 270±30 kg canlı ağırlığında olan 30 adet Aberdeen Angus ırkı besi sığırı kullanılmıştır. İlk olarak 300 adet besi sığırı Avustralya'dan Türkiye Derince Limanı'na gemiyle nakledilmiş, daha sonra Derince Liman'ından Çankırı'ya kara yolculuğu ile transfer edilmişlerdir. Bunların içinden rastgele 30 besi sığırı seçilmiş ve yine rastgele üç gruba ayrılmıştır. Sığırların Çankırı'ya varışlarını takiben her gruptan 0. saat kan örnekleri toplanmış ve kontrol grubuna ilaçlarla yaklaşık aynı hacimde kas içi NaCl (% 0,9) uygulaması (Grup I, n=10), ikinci gruptaki hayvanlara (Grup II, n=10) Meloksikam (0,6 mg/kg) uygulaması ve üçüncü gruptaki hayvanlara da (Grup III, n=10) Ketoprofen (3 mg/kg) uygulaması intramuskuler (IM) yolla tek doz yapılmıştır. Oksidatif durumun belirlenmesi amacıyla toplanan kan örneklerinden, bahsi geçen ilaç enjeksiyonlarını takiben 6. saat, 12. saat, 24. saat ve 48. saat malondialdehyde (MDA) seviyesi, superoxide dismutase (SOD) ve Glutathion peroxidase (GSH-Px) aktivitelerinin analizleri yapılmıştır. Ortalama MDA (μmol/L) seviyesinin zamanla uyumlu olacak şekilde bütün gruplarda düştüğü gözlenmiştir. Bu düşüş istatistiksel olarak belirleyici olmasa da, özellikle 12. (1,13±0,28) ve 24. saatlerde (1,02±0,18) meloksikam uygulamasını takiben grup I (1,56±0,21 ve 1,44±0,23) ve grup III'e (1,16±0,14 ve 1,55±0,19) göre daha önemli olduğu gözlenmiştir. Ortalama SOD (U/ml) aktivitesinin Grup II' deki (5,49±0,33) değeri ise diğer gruplara kıyasla (Group I: 3,99±0,30; Group III: 4,16±0,36) 48.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS OF THE EFFECTS OF KETOPROFEN AND MELOKSIKAM UPON OXIDATIVE STRESS IN TRANSPORTED ANIMALS Erhan ÖZŞENTÜRKLÜ Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Veterinary Internal Medicine M. Sc. Thesis, December 2015 Supervisor: Prof. Dr. Vehbi GÜNEŞ ABSTRACT Oxidative stress may occur in cattle transported through the long time period. The aim of this study was to evaluate the effects of Ketoprofen and Meloxicam injected after overseas transportation of beef cattle on oxidative status. This study was supported by Erciyes University Scientientific Research Projects Unit (Project Code: TSY-12-3866). Thirty Angus beef cattle breed 7±1 months old with body weights around 270±30 kg were included in this study. Three hundered cattle were transported firstly to Derince port/Turkey from Australia. Then they were transported by highway to Çankırı from Derince Port. A total 30 cattle were randomly selected from the transported herd and divided into three groups randomly. Venous blood samples were collected from each group (0. hour) as soon as they arrive to Çankırı. NaCl (0.9%) was injected intramuscularly (IM) in to the control group (Group I, n=10). A single dose of Meloxicam (0.6 mg/kg) was injected IM in to the animals in group II (n=10). (Group III, n=10) received Ketoprofen (3 mg/kg) IM. Oxidative status was analyzed by testing malondialdehyde (MDA) levels, superoxide dismutase (SOD) and Glutathion peroxidase (GSH-Px) activities in blood samples collected at 0. hour and also 6., 12., 24. and 48. hours after the drug injections that mentioned above. The mean MDA (μmol/L) values found to decrease in accordance with time in all groups. Although this reduction was not significant statistically, especially in the animals received meloxicam, at 12th (1,13±0,28) and 24th (1,02±0,18) hours after drug injections, the decrease was much more obvious than group I (1,56±0,21 and 1,44±0,23) and group III (1,16±0,14 and 1,55±0,19) respectively.