Monosodyum L-glutamat'ın davranış, öğrenme, bellek, kan parametreleri ve yağ dokusu üzerine olan etkisinin dişi ve erkek sıçanlarda araştırılması
The effects of behavior, learning, memory, in investigation of blood parameters and oil tissue using monosodium L-glutamate in male and female rats
- Tez No: 420078
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, gıdalarda sıkça aroma arttırıcı olarak kullanılan Monosodyum Glutamatın (MSG) uzun süre tüketiminde erkek ve dişi sıçanlarda öğrenme, bellek, kan parametreleri ve yağ dokusu üzerine olan etkisi araştırıldı. Anneden ayrılma süresinde olan 40 adet Wistar Albino erkek kontrol (n=10) ve MSG (n=10), dişi kontrol (n=10) ve MSG (n=10) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. MSG gruplarında kafesteki sıçanların toplam ağırlığı tartılarak haftanın 3 günü içme sularına 250 mg/kg/0.5 L MSG ilave edilerek 12 hafta beslendiler. Açık alan düzeneğinde 5 dk boyunca sıçanların; lokomotor aktivite, keşif davranışları ve otonom foksiyonlar, koşullu yer testinde; bağımlılık davranışı, üç panel testinde art arda 6 gün referans ve çalışan bellek test edildi. 2-2.5 ml intrakardiyak kanda; hemogram yapıldı, glikoz, trigliserit ve kolesterol seviyeleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of long consumption of Monosodyum Glutamate (MSG) commonly used as flavor enhancers in foods were investigated on learning, memory, addiction, blood parameters and adipose tissue weight in male and female rats. 40 Wistar albino rats which separated mother were diviated into 4 groups as males control (n = 10) and MSG consumption (n = 10), female control (n = 10) and MSG consumption (n = 10) groups. The total weight of the MSG groups rats for 3 days a week weighed 250 mg / kg / 0.5 L by addition of MSG in drinking water were fed for 12 weeks. The locomotor activity, exploratory behavior and autonomic function of rats were observed in open field area for 5 minutes, addictive behavior were evaluated in conditional testing in place, reference and working memory test were done in three panels tested. The hemogram was performed, glucose, triglyceride and cholesterol levels were determined in 2-2.5 ml intracardiac blood.