Malatya da birinci basamakta çalışan hekimlerin otizm spektrum bozukluğu ile ilgili bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of family medicine physicians' knowledge, approach and behavior regarding the autism spectrum disorder in Malatya, Turkey
- Tez No: 420089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BURAK SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Malatya'da Birinci Basamakta Çalışan Hekimlerin Otizm Spektrum Bozukluğu ile İlgili Bilgi Tutum ve Davranışlarının Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmadaki amacımız Malatya ilinde birinci basamakta çalışmakta olan aile hekimlerinin OSB konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve hekimlerin bu konudaki bilgi ve farkındalık düzeyini artırmaktır. Ayrıca birinci basamak hekimlerinin bebek ve erken çocukluk döneminde fiziksel gelişimin yanı sıra bilişsel, sosyal ve duygusal gelişim basamaklarının değerlendirmeleri gerektiğini hatırlatmak ve OSB'li çocuğu olan ailelere uygun bilgilendirme ve yönlendirme yapılmasını sağlamaktır. Materyal ve Metod: Araştırmaya Malatya il merkezindeki ASM, TSM çalışan aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanları dahil edildi. Araştırma formu : Katılımcı bilgi formu, DSM-5 tanı kriterleri, CARS, M-CHAT ve Imran ve arkadaşlarının kullanmış olduğu anket formu baz alınarak hazırlanan sorulardan oluşturuldu. Çalışmaya toplam 101 hekim katıldı. Bulgular: Çalışmamızda Malatyadaki aile hekimlerinin OSB'nin tanı kriterleri ve karakteristik klinik bulguları açısından kısmen yeterli bilgiye sahip oldukları bulundu. Hekimler tanı kriterlerinden toplam 12 puan üzerinden ortalama 8.2 ± 2.3 puan aldı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Family Practice Physicians' Knowledge, Approach and Behavior Regarding the Autism Spectrum Disorder in Malatya, Turkey Aim: In this study we aim to assess the knowledge, approach and behavior of Family Physicians on the ASD; and to increase their knowledge and awareness in this field. In addition, we aim to reinforce the assessment of not only the physical development of newborns and toddlers, but also their cognitive, social and emotional developmental phases; hence ensuring that families whose children are diagnosed with autism spectrum disorder are provided with appropriate information and guidance in their upbringing. Materials and methods: Family Physicians and professionals from Malatya family health centers and public health centers were randomly selected. Participant information forms were based on“DSM 5”criteria,“CARS”,“M-CAT”, as well as questions from the questionnaire of Imran et. al. 101 Physicians participated alltogether. Results: We found the Family Physicians from Malatya were fairly well informed regarding the diagnostic criteria of ASD and its associated clinical data. The Physicians scored on average 8.2 ± 2.3 from a total of 12 points.