Endokrinoloji ve obezite polikliniğine başvuran morbid obezite hastalarının cinsel işlev bozuklukları açısından değerlendirilmesi
The evaluation of sexual dysfunction in morbid obesity patients admitted to the endocrinology and obesity clinics
- Tez No: 420090
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Endokrinoloji ve Obezite polikliniğine başvuran Morbid Obezite hastalarının cinsel işlev bozuklukları açısından değerlendirilmesi Bu tez çalışmasının amacı endokrinoloji polikliniğine başvuran morbid obez hastalarda cinsel işlev bozukluğu sıklığını incelemektir. Çalışmanın örneklemini BMI>40 kg/m2 olan 78 morbid obez hasta ve 68 normal kilolu birey oluşturdu. Verilerin elde edilmesinde katılımcılara uygulanan sosyodemografik bilgi formu, Beck anksiyete ölçeği, Beck depresyon ölçeği, Golombok Rust cinsel doyum ölçeği kullanıldı. . Nicel verilere ilişkin değişkenler Shapiro Wilk normallik testi ile test edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Evaluation of Sexual Dysfunction in Morbid Obesity Patients Admitted to the Endocrinology and Obesity Clinics The purpose of this study is to investigate sexual dysfunction rates in morbidly obese patients who are the applicants of endocrinology clinic. The sample of the study constitutes 78 morbidly obese patients and 68 normal-weight individuals who have BMI>40 kg/m2. In the acquisition of data, sociodemographic information form, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory and Golombock Rust Inventory of Sexual Satisfaction Scale were used. Variables related to the quantitative data were tested by the Shapiro Wilk normality test.