Nano-hidroksiapatit içeren diş macunlarının mine erozyonu üzerindeki remineralizasyon etksinin in-situ olarak incelenmesi
In situ remineralization of eroded enamel BY nano-hydroxyapatite toothpastes
- Tez No: 420092
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA BANU ERMİŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; eroziv diş minesi üzerinde florür içeren ve içermeyen iki farklı nano-hidroksiapatitli ve bir florürlü diş macununun remineralizasyon etkisini in situ olarak incelenmesidir. Yöntem: Bir haftalık bekleme periyotlarından oluşan üç tedavi fazlı, tek körlü, randomize ve cross over dizaynlı çalışmada 21 adet sağlıklı genç erişkin gönüllü, üzerinde beş adet insan dişi minesi örneği bulunan palatinal apareyleri günde sekiz saat boyunca kullandılar. Apareyler, günde dört defa, beş dakika boyunca asidik bir solusyonda bekletildi. Her bir tedavi fazında, gönüllüler diş macunları ile günde iki defa mine örneklerini fırçaladılar (ApaCare (1450 ppm F, NaF/%1 n-HAP), Prevdent (%2.25 n-HAP), ve Paradontax (1400 ppm F, NaF)). Her bir fazın bitiminde, apareyler çıkartıldı ve mine yüzeyleri Vickers Mikrosertlik Değerleri ve Taramalı Elektron Mikroskobik görüntüler açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: An in situ study evaluated the remineralization effects of two nanohydroxyapatite (n-HAP) toothpastes with and without fluoride and one sodium fluoride toothpaste on eroded enamel. Methods: This was a single-blind, randomized, cross-over study consisting of three treatment periods separated by one week washout period and each lasting one week. Twenty-one healthy young adult volunteers wore palatal appliances containing five human enamel blocks for eight hours/day. The appliances were immersed in a soft drink for five minutes four times a day. In each treatment period, participants brushed enamel blocks with the following toothpastes (ApaCare (1450 ppm F as NaF/1% n-HAP), Prevdent (2.25% n-HAP), and Paradontax (1400 ppm F as NaF)) for two times daily. After each period, appliances were removed and surface hardness Vickers Hardness Number (VHN) and Scanning Electron Microscopy (SEM) images were evaluated.