Deneysel olarak alzheimer benzeri demans oluşturulan ratlarda piperine ve betain'in tedavideki rolü
Its effect of using piperine and betaine application to learning behaviour, biochemical parameters, patalogical examination and genetic analysis of alzheimer like dementia formed in rats
  1. Tez No: 420097
  2. Yazar: AYHAN VURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DOSAY AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Demans hastalarının büyük bir çoğunluğunu (yaklaşık %60-70) Alzheimer hastalığı oluşturur. Alzheimer hastalığının kendine has özellikleri senil plaklar (SPs), nörofibriler yumaklar (NFTs), sinaptik kayıp ile seyreden ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Kanserden sonraki tedavi maliyeti en yüksek hastalık olan AH için etkili bir tedavi henüz bulunamamıştır. Bu konuyla ilgili deneysel rat modelimizde beyin ve özellikle hippokampüs üzerinde etkili oksidan özellikli olan seçici kolinotoksin ve etilkolin mustard aziridinium iyonu (AF64A) araştırdık. Çalışmamızda serebral atrofi ve nörolojik anomallikleri indükleyen alkolün oluşturduğu hasarı ve bu oluşan hasarı ortadan kaldırma ve/veya geriletme için antioksidan özelliği olan piperini ve betainin etkinliklerini gözlemlemeye çalıştık. Mitojen aktive protein kinaz (MAPK-1)'in hippokampüs doku örneğinde, serumda ve morris su tankı testi aracılı davranış testi ile gözlemlemeye çalışıldı. Bu amaçla 60 adet, 3-3,5 aylık 280-320 g Sprague-Dawley erkek rat kullanılmıştır. Gruplarımız şu şekilde oluşturuldu; Grup 1 Kontrol grubu (n=6), Grup 2 Alkol Uygulaması ile Deneysel Demans Oluşturulan Grup (n=18), Grup 3 AF64A Uygulaması ile Deneysel Demans Oluşturulan Grup (n=18), Grup 2a Kontrol Grubu ( Sadece Alkol n=6), Grup 2b Tedavi Amaçlı Piperin Verilmesi (n=6), Grup 2c Tedavi Amaçlı Betain Verilmesi (n=6), Grup 3a Kontrol Grubu ( Sadece AF64A n=6), Grup 3b Tedavi Amaçlı Piperin Verilmesi ( AF64A+Piperine n=6), Grup 3c Tedavi Amaçlı Betain verilmesi (n=6). Çalışma sonucunda serum, karaciğer ve eritrosit hemolizat örneklerinde, hippokampüs doku örneklerinde patolojik inceleme ve davranış testi sonuçlarımızla elde edilen bulgulara göre alkol ve AF64A uygulamasının yapıldığı gruplarda davranışsal, biyokimyasal, patolojik ve genetik düzeyde oksidan etkileri gözlenmiştir. Diğer yandan piperine ve betainin bu zararlı etkileri azaltmada/geriletmedeki başarıları izlenmiştir. Özellikle piperinin antioksidan etkisinin daha bariz olarak ortaya çıktığı istatistiksel, davranışsal, patolojik olarak, kan analizleri ve genetiksel incelemeler bazında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The vast mojority of dementia patients (about 60-70%) suffer from Alzheimer disease. The Alzheimer is a progressive neurodegenerative disease with specific features like senile plaques (SP), neurofibrillary tangles (NFTs) and synaptic loss. With the second highest treatment cost of AH after cancer, there is no effective treatment. In finding a cure for this disease, I performed an experimental rat model and used as a effective on brain and especially hippocampus, oxidant selector the kolinotoksin and etilkolin mustard aziridinium ion (AF64A). In this study; we aimed to find the damage level caused by the the alcohol, inducing the cerebral atrophy and neurological anomally; and to determine the elimination and/or recession of this damage by the Piperine and Betaine as a antioxidant. The effect into mitogen active protein kinases (MAPK-1) in hippocampüs tissue, blood serum sample via mRNA level and the behaviour of the animals with using morris water maze test were searched. In this study; 60 Sprague-Dawley male rat with each 3-3,5 months old and 280-320 g weight were used. The groups were performed like this; Group 1 as the control group (n=6), Group 2 performing experimental dementia with alcohol (n=18), Group 3 performing experimental dementia with AF64A (n=18), Group 2a the control Group (only alcohol n=6), Group 2b for treatment the Piperin applying (n=6), Group 2c for treatment the Betain applying (n=6), Grup 3a the control groub (just AF64A n=6), Group 3b for treatment the Piperin applying (AF64A+Piperine n=6), Group 3c for treatment the Betain applying (n=6). From this study; we obtained expected results from as a oxidant effective of the alcohol and AF64A application on the basis of the patholojical and behavioural test in hippocampus tissue sample of blood serum, liver and hemolisat. Also, it was observed the decrease and downgrade success of Betain and Piperine into detrimental effect of these substance. Especially, the significant antioxidan effect of Piperidine was determined from statistical, behavioural, patological, blood and genetic analysis.