Hipertiroidizm ve hipotiroidizmli hastalarda vitamin D düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin D levels in patients with hyperthyroidism and hypothyroidism
  1. Tez No: 420098
  2. Yazar: HAMİDE BUKET ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
D vitamini sağlıklı kemik gelişimine katkı sağlamasının yanı sıra birçok kanser tipinin, otoimmun, kardiyovasküler ve enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde de gereklidir. Son zamanlarda birçok çalışmada düşük vitamin D düzeylerinin Graves ve Hashimoto tiroidinde etkisi olduğuna değinilmiştir. Ayrıca inflamatuar sitokinlerin tiroid fonksiyonlarını etkilediği gösterilmiştir. Bu çalışmamızda Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji polikliniğine başvuran subklinik ve klinik hipotiroidi ve hipertiroidi tanılı hastalarda tiroid hormon düzeyleri ile D vitamini düzeylerinin karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Biz bu çalışmada subklinik ve klinik hipotiroidi ve hipertiroidili hastaların serum D vitamini, parathormon (PTH) ve kalsiyum (Ca) düzeyleri ile malondialdehid (MDA), redükte glutatyon (GSH), tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α), interferon gama (IFN-γ), interlökin 6 (IL-6), interlökin 17 (IL-17) düzeylerini ölçtük ve bunlar arasındaki ilişkiyi inceledik. Hastalar serbest T3 (fT3), serbest T4 (fT4) ve TSH düzeylerine göre 15 subklinik hipotiroidi, 15 klinik hipotiroidi, 15 subklinik hipertiroidi ve 16 klinik hipertiroidi hastası olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Çalışmamıza kontrol grubu olarak da alkol, sigara kullanmayan, diyabet, hiperlipidemi, hipertansiyon gibi herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan tiroid ve oksidatif stres metabolizmasını etkileyebilecek herhangi bir ilaç kullanmamış 29 hasta alınmıştır. Subklinik ve klinik hipotiroidili hastaların serum 25(OH) Vitamin D düzeyleri ve ilgili pararametreler PTH ve Ca düzeylerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is necessary in the prevention of many types of cancer, autoimmune, cardiovascular and infectious diseases as well as contributing to the healthy bone growth. Recently, several studies was mentioned the effect on low vitamin D levels in Graves and Hashimoto thyroiditis. It has also been shown that inflammatory cytokines affected thyroid functions. In our study, we aimed to compare and investigate the relationship between thyroid hormone and vitamin D levels in patients diagnosed subclinic and clinic hypothyroidism, hyperthyroidism at Afyon Kocatepe University Medical Faculty, Department of Endocrinology Clinic. In the study, we investigated the levels of serum vitamin D and the related parameters such as parathyroid hormone (PTH), calcium (Ca) and malondialdehyde (MDA), reduced glutathione (GSH), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), interferon gamma (IFN-γ), interleukin 6 (IL-6), interleukin 17 (IL-17) of patients with subclinical and clinical hypothyroidism and hyperthyroidism and showed the relation between the parameters. Patients were divided into 4 groups such as subclinical and clinical hypothyroidism, subclinical and clinical hyperthyroidism including 15, 15, 15 and 16 patients, respectively in accordance with free T3 (fT3), free T4 (fT4) and TSH levels. In our study, 29 patients were selected as the control group which were nonsmoker, nonalcholic, did not use any drugs that may affect the thyroid metabolism, oxidative stress and without any chronic diseases such as hypertension, diabetes, hyperlipidemia. There was no statistically a significant relationship between serum 25 (OH) vitamin D and parameters with related such as PTH and Ca levels in patients with subclinical, clinical hypothyroidism and control group.