Deneysel alzheimer modelinde morin ve hesperidinin birlikte kullanımının beyin dokusunda malondialdehit ve glutatyon düzeylerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of combined use of morin and hesperidine on malondialdehyde and glutation levels in brain tissue in experimental alzheimer model
  1. Tez No: 780608
  2. Yazar: BİLGE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yaşlanan dünya nüfusunun nörodejeneratif hastalıklarından birisi olan Alzheimer hastalığı (AH) demansın en sık rastlanan çeşididir. Alzheimer hastalığı en çok beyni dolayısıyla merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık, sinaptik kayıp, amiloid beta (Aß) ve nörofibriler yumaklar (NFT) ile karakterizedir. Oksidatif stres, Alzheimer hastalığının öncü nedenidir. Organizmadaki antioksidan seviyesi ile reaktif oksijen türleri (ROS) arasındaki denge bozulduğunda oksidatif stres ortaya çıkmaktadır. Oksidatif stres ise lipid peroksidasyonunu tetikleyerek giderek artan hasara sebep olmaktadır. Lipid peroksidasyonunun en önemli belirteci malondialdehit (MDA) adı verilen üründür. Beyin lipid açısından zengin olduğundan, bu dejenerasyona en çok maruz kalan organdır. Özellikle son zamanlarda revaçta olan doğal ürünler olan flavonoidlerin bu alanda kullanımı son derece artmıştır. Benzer şekilde, morin ve hesperidin de pek çok hastalığa pozitif yönde etki eden ve antioksidan özellik gösteren flavonoidlerdendir. Bu tezde, deneysel hayvan modeli üzerinde, morin ve hesperidinin ayrı ayrı ve bir arada kullanımının, Alzheimer hastalığının neden olduğu oksidatif stres altındaki beyinde MDA ve glutatyon (GSH) düzeylerini nasıl etkilediği ele alınmıştır Bu amaçla, 50 adet Wistar Albino erkek ratlardan oluşan; kontrol grubu (n=10), streptozotosin (STZ) ile oluşturulan Alzheimer grubu (n=10), Alzheimer modeli oluşturulduktan sonra 7 gün boyunca morin (10mg/kg) uygulanan grup (n=10), Alzheimer modeli oluşturulduktan sonra 7 gün boyunca hesperidin (100mg/kg) uygulanan grup (n=10), Alzheimer modeli oluşturulduktan sonra 7 gün boyunca morin (10mg/kg) ve hesperidin (100mg/kg) uygulanan grup (n=10) olmak üzere 5 adet grup oluşturuldu. İlk aşamada, ratlara stereotaksik olarak tek doz STZ uygulandıktan sonra 7 gün boyunca beklendi. 7 gün sonunda Alzheimer oluşumunu teyit etmek amacı ile ratlara yeni nesne tanıma testi (NOTR) uygulandı. Modelin doğrulanmasını takiben ilgili gruplara 7 gün boyunca intraperitoneal yoldan morin ve oral yoldan gavaj ile hesperidin verildi. Uygulama sürecinin sonunda ratlar sakrifiye edilerek beyin dokuları alındı. Alınan beyin dokuları homojenize edilip dokudaki MDA ve GSH düzeyleri incelendi. Alzheimer modeli oluşturulan ratlarda tek başına morinin ve hesperidinin ve morin ve hesperidinin birlikte uygulanmasının lipid peroksidasyonunu düşürdüğü ve antioksidan kapasiteyi artırdığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD), one of the neurodegenerative diseases of the aging world population, is the most common type of dementia. Alzheimer's disease is a disease that mostly affects the brain and therefore the central nervous system. This disease is characterized by synaptic loss, amyloid beta (Aß) and neurofibrillary tangles (NFT). Oxidative stress is a leading cause of Alzheimer's disease. Oxidative stress occurs when the balance between antioxidant levels and reactive oxygen species (ROS) in the organism is disturbed. Oxidative stress, on the other hand, triggers lipid peroxidation and causes increasing damage. The most important marker of lipid peroxidation is the product called malondialdehyde (MDA). Because the brain is rich in lipids, it is the organ most prone to degeneration. The use of flavonoids, which are natural products that have been in demand recently, has increased tremendously in this area. Similarly, morin and hesperidin are flavonoids that have a positive effect on many diseases and show antioxidant properties. In this thesis, it is discussed how the use of morin and hesperidin separately and together on an experimental animal model affects MDA and glutathione (GSH) levels in the brain under oxidative stress caused by Alzheimer's disease. For this purpose, 50 Wistar Albino male rats; control group (n=10), Alzheimer group induced with streptozotocin (STZ) (n=10After the Alzheimer's model was created, the group in which morin (10mg/kg) was administered for 7 days (n=10), after the Alzheimer's model was created, hesperidin (100mg/kg) was administered for 7 days (n=10), after the Alzheimer's model was created, morin was administered for 7 days (10mg/kg) and hesperidin (100mg/kg) administered group (n=10). 5 groups were formed. In the first stage, after a single dose of STZ was administered stereotaxically to the rats, it was waited for 7 days. At the end of 7 days, the new object recognition test (NOTR) was applied to the rats in order to confirm the development of Alzheimer's. Following the validation of the model, the groups were given morin intraperitoneally and hesperidin orally by gavage for 7 days. At the end of the application process, the rats were sacrificed and brain tissues were taken. The brain tissues taken were homogenized and the MDA and GSH levels in the tissue were examined. It was observed that the co-administration of morin and hesperidin alone and morin and hesperidin in Alzheimer's model rats decreased lipid peroxidation and increased antioxidant capacity.