Gebelik sürecinde paternal anti-hla antikorların araştırılması
Detection of paternal anti-hla antibodies during pregnancy
- Tez No: 420112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SOYÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gebelik, organ nakillerinde redlere sebep olan duyarlılaşma olaylarından biridir. Fetal hücreler tarafından ifade edilen paternal antijenlerin maternal immün sistem tarafından tanınması ile anti-HLA antikorları üretilir. Bu çalışmada İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran gebelerde, trimesterlara göre anti-paternal anti-HLA antikor profillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için 41 gebenin 1-13, 14-26 ve 27-42 haftalar arasında toplanmış olan serumlarındaki anti-HLA antikorları tarama ve tanımlaması, Luminex'e dayalı panel reaktif antikor yöntemi ile yapılmıştır. Gebelerin anti-HLA antikor üretme yüzdelerine bakıldığında, %54'ünün panel reaktif antikor tarama sonucu pozitif olarak değerlendirilmiştir. Sınıf I ve/veya Sınıf II. PRA tarama testi ile yapılan analizin sonucunda, I ve II. Trimesterda PRA pozitiflik oranı değişmezken (n=18), III. Trimesterda bu oran artmıştır (n=22). Trimesterlara göre SI, SII ve hem SI hem de SII pozitiflikleri incelenmiş ve ilk iki trimesterda herhangi bir değişiklik görülmemesine rağmen (%33 SI, %28 SII, %39 SI ve SII), III. trimesterda sadece SII ve hem SI hem de SII 'si pozitif olanların sayısı ise artmıştır (sırasıyla %36 ve %41). Gebelik sayılarına göre anti-HLA antikoru üretim oranlarına bakıldığında, ilk gebeliği olan kişilerin %42'sinin, ikinci gebeliği olanların %50'sinin, üç ve daha fazla gebeliği olanların ise %67'sinin anti-HLA antikoru ürettiği tespit edilmiştir. Her üç grupta da, III. trimesterda sınıf II anti HLA antikor üretiminin arttığı belirlenmiştir. PRA Tarama sonucu pozitif olan hastaların antikor profilleri tanımlandığında ise en sık tespit edilen antikorlar, sınıf I HLA antijenlerine karşı anti HLA-A2 (n=5/14) ve HLA-B7 (n=2/14), Sınıf II HLA antijenlerinde ise en fazla DR7 ve DQ2 antikoru tanımlanmıştır (n=5/17). Sonuç olarak anti-HLA antikor üretiminin 27. Haftadan sonra ve gebelik sayısının artması ile arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is one of the sensitization events that causes rejection in organ transplantation. Anti-HLA antibodies are produced by maternal immune system against fetus that expresses paternal antigens. In this study, it was aimed to evaluate the paternal anti-HLA antibody profiles of sera that were collected from pregnant women in 1-13, 14-26 and 27-42 weeks who registered to Izmir Tepecik Education and Research Hospital Gynaecology Clinic. Anti-HLA antibody screening and identification tests were performed by luminex based panel reactive antibody test in the sera. 54% of the women were PRA positive. It was determined that the PRA positive patient ratio increased in 3rd trimester (n=22), while it was the same in 1st and 2nd trimester (n=18). 33%, 28% and 39% of the patients were only CI, only CII and CI/CII positive in 1st and 2nd trimester, respectively. 36% and 41% of the patients were positive in 3rd trimester for CII and CI/CII, respectively. 42% of primigravidae were PRA positive. 50% of the patients with second pregnancy were PRA positivity. 67% of the women with ≥3 pregnancies were positive. It was observed that class II anti-HLA antibody production increased in all of the patients during 3rd trimester. There was not a statistically significant relation between PRA positivity and pregnancy, abortion and miscarriage (p>0.05). The most frequently produced antibodies were against HLA-A2 (n=5/14), HLA-B7 (n=2/14), HLA-DR7 and HLA-DQ2 (n=5/17). In conclusion, anti-HLA antibody production increased after 27 weeks of gestation.