Üniversite öğrencilerin beslenme durumu, bilgi düzeyi ve porsiyon ölçüsü algısının değerlendirmesi
Üniversite öğrencilerin beslenme durumu, bilgi düzeyi ve porsiyon ölçüsü algisinin değerlendirmesi
- Tez No: 420120
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırma Hacettepe Üniversitesinde iktisadi-idari ve mühendislik bölümünde okuyan öğrencilerin beslenme durumlarının ve sağlıklı beslenme, standart porsiyon miktarı ile ilgili bilgilerinin saptanması amacıyla yürütülmüş kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya, 18-35 yaş arası gönüllü 300 üniversite öğrencisi (erkek: 138, %46.2; kadın: 162, %54) katılmıştır. Soru kâğıdı kullanılarak öğrencilere ilişkin genel özellikler, beslenme alışkanlıkları ve 24 saatlik besin tüketim durumları kaydedilmiş, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Öğrencilerin standart porsiyon miktarını tahminleri, araştırmacı tarafından hazırlanan fotoğraf albüm kataloğu kullanılarak yüz yüze sorgulanmıştır. Yaş ortalaması 21.5±2.6 yıl ve beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması 22.4±3.1 kg/m2 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin ortalama toplam beslenme bilgi puanı (110 üzerinden) 56.5±13.2 olup, kadınların aldıkları puanın (58.6±12.8) erkeklerden (54.1±13.3) daha fazla olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This cross-sectional research was conducted to assess the nutritional status, knowledge of healthy diet and standard portion size among economics and administrative science and engineering faculty of Hacettepe university students. Sample was consisted of a total of 300 (male: 138, %46.2; female: 162, %54) students, aged 18-35 years from different academic departments. The student's general characteristics, eating habits, 24-hour recalls were asked by using a questionnaire, anthropometric measurements were taken. Students were asked to estimate standard portion sizes of each food using a photographic booklet which was developed by the researcher. The average age of sample was found 21.5 ± 2.69 years and mean body mass index (BMI) of 22.4 ± 3.1 kg/m2. Mean of total scores of nutrition knowledge (over 110) was 56.5±13.2 and mean score was higher in females (58.6±12.8) as compared with males (54.1±13.3). The relationship between total mean scores and percentages of questions and BMI was not found statistically significant (p> 0.05). The average nutrition knowledge scores (67.0±8.8) and percentages (%54.2±13.2) of students who took nutrition course in university were higher compared with those who were not took nutrition course (55.6±13.1 and %45.5±15.4, respectively) (p0.05). This study found that many students were unable to correctly identify the photo that represented a standard portion size. It has also been observed that students have lack of adequate nutritional knowledge. So, training programs should be implemented to increase nutrition awareness and knowledge of standard portion size; program and policies should be planned and implemented for university students.