İnsan epikardiyal yağ dokusunda netrin- 1 ekspresyonunun makrofaj polarizasyonu ve koroner arter hastalığı şiddeti ile ilişkisi
The relationship of netrin- 1 expression with macrophage polarization in human epicardial adipose tissue and severity of coronary artery disease
- Tez No: 420158
- Danışmanlar: PROF. DR. PETEK KORKUSUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Epikardiyal yağ dokusu, miyokard ve perikardın seröz tabakası arasında bulunan visseral yağ dokusu tabakasıdır. Epikardiyal yağ tabakasındaki inflamatuvar aktivitenin ve inflamatuvar hücrelerden salgılanan adipokin ve sitokinlerin koroner arter hastalığı gelişiminde rolü olduğu bildirilmiştir. Koroner arter hastalığı olan bireylerde epikardiyal yağ dokusunda ortaya çıkan artmış inflamatuvar aktivitenin temelinde ne olduğu halen tartışmalı bir konudur ve kesin olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, koroner arter hastalarında epikardiyal yağ dokusunda makrofaj infiltrasyonu ve polarizasyonu ile netrin- 1 arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Koroner arter hastalığı nedeniyle koroner by-pass cerrahisi yapılan hastalardan elde edilen subkütan ve epikardiyal yağ dokusu örneklerinde makrofaj infiltrasyonu ve polarizasyonu immünohistokimyasal yöntemler ile incelenmiş ve netrin-1, Unc5b ve makrofaj alt tipleri ile ilişkili sitokinlere (IL-12 ve IL-18) ait ekspresyon düzeyi qPCR yöntemi ile belirlenmiştir. Kontrol grubu olarak; koroner dışı kardiyak cerrahi yapılan hastalardan elde edilen epikardiyal ve subkütan yağ dokusu örnekleri kullanılmıştır. Koroner arter hastalığı olan bireylerde epikardiyal yağ dokusunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, makrofaj infiltrasyonunda artış ve makrofaj polarizasyonunda pro- inflamatuvar M1 makrofaj fenotipi lehine değişim saptanmıştır. Buna ek olarak, koroner arter hastalarında kontrol grubu ile kıyaslandığında, epikardiyal yağ dokusunda subkütan yağ dokusuna oranla netrin- 1, Unc- 5B ve IL- 18 ekspresyonunda anlamlı artış görülmüştür. Hasta grubunda epikardiyal yağ dokusunda netrin- 1 ekspresyonundaki artışın, makrofaj infiltrasyonu ve polarizasyonu ile de anlamlı biçimde korele olduğu saptanmıştır. Bu çalışma sonucunda koroner arter hastalarında epikardiyal yağ dokusunda artmış netrin-1 ekspresyonu ve bu ekspresyonun makrofaj infiltrasyonu ve polarizasyonu ile ilişkisi ilk defa ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Epicardial adipose tissue is the visceral adipose tissue layer located between the myocardium and serous pericardium. Inflammatory activity, and adipokines and cytokines originating from the epicardial adipose tissue are thought to have a role in coronary artery disease pathogenesis. Factors mediating the enhanced inflammatory activity in the epicardial adipose tissue in patients with coronary artery disease is a topic still under debate. This study aims to investigate the relationship between macrophage infiltration and polarization in the epicardial adipose tissue and Netrin- 1 expression. Macrophage infiltration and polarization have been examined by immunohistochemical methods and expression levels of Netrin- 1, Unc5b and cytokines related with macrophage subtypes (IL- 12 and IL- 18) have been determined by qPCR in subcutaneous and epicardial adipose tissue samples obtained from patients with coronary artery disease undergoing coronary artery by- pass grafting. Patients undergoing non- coronary cardiac surgery were assigned to the control group and the same sample acquisition and examination protocol was applied. Increased macrophage infiltration and pro- inflammatory shift in macrophage polarization status in favor of M1 macrophages were observed in epicardial adipose tissue of patients with coronary artery disease when compared to the control group. Furthermore, in patients with coronary artery disease, Netrin- 1, Unc- 5b and IL- 18 gene expression levels were significantly elevated in epicardial adipose tissue (relative to the gene expression levels in subcutaneous adipose tissue) when compared to the control group. Netrin- 1 gene expression in epicardial adipose tissue in patients with coronary artery disease was also significantly correlated to the parameters of macrophage infiltration and polarization. The link between enhanced Netrin- 1 expression in epicardial adipose tissue and macrophage infiltration and polarization in patients with coronary artery disease has been elucidated for the first time in this study.