Spastik Serebral Palsi'li Çocuklarda Fonksiyonel Gövde Eğitiminin Üst ve Alt Ekstremite Motor Fonksiyonları Üzerine Etkisinin Araştırılması
Analyzing the effect of functional trunk training on upper and lower limb motor function in children with spastic cerebral palsy
- Tez No: 420159
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı spastik Serebral Palsili (SP) çocuklarda bireye özel yapılandırılmış gövde eğitiminin; üst ve alt ekstremite motor fonksiyonları ve gövde kontrolü üzerine etkilerini geniş kapsamlı olarak araştırmaktı. Bu amaçla; haftada iki gün rutin fizyoterapi programına devam eden, bilateral etkilenimi olan 38 Spastik Serebral Palsi'li çocuk çalışmaya dâhil edildi. Olgular Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemine (GMFCS) ve El Beceri Sınıflandırma Sistemine (MACS) göre tabakalı randomizasyon ile istatistiksel olarak iki eşit gruba ayrıldı. Çalışmanın başında her iki grubun da gövde, üst ekstremite ve alt ekstremite motorfonksiyonları, günlük yaşam becerileri, aktivite düzeyleri ve katılımları;Gövde Kontrol Ölçüm Ölçeği (TCMS), Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM), Üst Ekstremite Beceri KalitesiTesti (QUEST), Pediatrik Denge Ölçeği (PBS), Zamanlı Kalk Yürü Testi (TUG), Yüzeyel Elektromyografi (sEMG), Modifiye Tardieu Skalası (MTS), Klinik Yürüme Oran Testi (PRS), 1 Dakika Yürüme Mesafesi (1 MWT), Gillette Fonksiyonel Değerlendirme Anketi, Çocuklar İçin Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM), Aile Etki Ölçeği (IPFAM) ve Çocuk Sağlığı Anketi Anne Baba Formu (CHQ-PF 50) ile değerlendirdi. Randomizasyon sonrasında bir gruba bireysel yapılandırılmış, gövdeye yönelik nörogelişimsel yaklaşım uygulamaları içeren fonksiyonel gövde eğitimi verilirken diğer grup kontrol grubu olarak belirlendi. 8 hafta sonra çocuklar aynı değerlendirme araçları ile yeniden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to broadly investigate the effect of individually structured trunk training on trunk control, upper and lower limb motor function of children with spastic Cerebral Palsy (CP). 38 bilaterally effected children with spastic CP whom receive routine physiotherapy program twice a week recruited for this study. Stratified random sampling used according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and Manual Ability Classification System (MACS) levels to set two statistically equal groups. Motor functions of trunk, upper and lower extremities, daily living skills, activity and participation levels assessed with Trunk Control Measurement Scale(TCMS), Gross Motor Function Measurement (GMFM),Quality of Upper Extremity Skills Test (QUEST), Pediatric Balance Scale (PBS),Timed Up and Go Test (TUG),Surface Electromyography (sEMG), Modified Tardieu Scale (MTS), Physicians Rating Scale (PRS), 1 Minute Walk Test (1 MWT), Gillette Functional Assessment Scale (Gillette FAS), Functional Independence Measure for Children (WeeFIM), Impact on Family Scale (IPFAM) and Child Health Questionnaire Parent Form 50 (CHQ-PF 50) at baseline for both groups. After randomization one group received individually structured functional trunk training which includes trunk targeted neurodevelopmental treatment approach, other group set as control group. Children assessed with same outcome measures after 8 week intervention.