2008-2014 yıllarında küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı alan hastalarda kemoradyotepapi öncesi ve sonrası elde edilen hematolojik parametrelerin tedavi yanıtı ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of the relationship between treatment response and hematologic parameters obtained before and after chemoradiotherapy in the patients diagnosedwith small cell lung cancer in the years 2008-2014
  1. Tez No: 420186
  2. Yazar: BURCU SAĞLAM ALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ERDEMCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: 2008-2014 yılları arasında küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısıyla küratif amaçlı kemoradyoterapi alan hastaların tedavi öncesi ve sonrası elde edilen hematolojik parametreleri ile radyolojik tetkikleri değerlendirilerek hemogram parametrelerinin tedavi yanıtı ile ilişkisini araştırmayı hedefledik. Yöntem: 2008-2014 yıllarında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'na küratif kemoradyoterapi amaçlı başvuran 152 hastanın dosyaları retrospektif olarak taranarak klinik, radyolojik ve laboratuvar verileri toplandı. Bu hastalardan çalışmamızın kriterlerine uyan 49 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Tümör boyut farkı ile tedavi öncesi ve sonrası laboratuvar parametre farklarının ilişkisini değerlendirmesinde hemogram bulgularından beyaz küre, nötrofil sayıları, lenfosit sayıları, monosit sayıları, bazofil sayıları, eozinofil sayıları, nötrofil yüzdesi, lenfosit yüzdesi, bazofil yüzdesi, monosit yüzdesi, eozinofil yüzdesi, kırmızı kan hücresi (Rbc), hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct), ortalama hücre hacmi (MCV), ortalama trombosit hacmi (MPV), ortalama hücre hemoglobini (MCH), ortalama hücre hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), eritrosit dağılım genişliği (RDW), trombosit sayıları (Plt), kandaki trombosit oranı (Pct), trombosit dağılım genişliği (PDW), nötrofil/lenfosit oranı ve platelet/lenfosit oranı arasında herhangi bir korelasyon saptayamadık. Sonuç: Rutin olarak yapılan laboratuvar tetkikleri hem anti-tümör immuniteyi hem de sistemik inflamatuar yanıtı göstermesi nedeniyle tedavi yanıtı için prediktif değere sahip olabilir. Bizim çalışmamızda akciğer kanserinde korelasyon olmamakla birlikte daha fazla hasta ile yapılacak değerlendirmelerde, iyi cevap veren ve vermeyen tümörlerin karşılaştırılması prediktif değer tespitinde anlamlı sonuçlar verebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the relationship of treatment response with hemogram parameters by being evaluated radiologic investigations with hematologic parameters obtained before and after treatment in the patients receiving curative intentional chemoradiotherapy with the diagnosis of non small cell lung cancer in the years . Method: By scanning retrospectively the files of 120 patients applying for The Department of Radiation Oncology in Atatürk University School Medicine for curative chemoraditherapy in the years 2008-2014, clinical, radiologic and laboratuary data were collected of these, 49 patients suitable for our study criteria were included in our study. Results :In the evaluation of the distinction of tumor size with the relationship of the distinction of laboratuar parameters before and after the treatment , of hemogram findings , We could not observe any correlation among the counts of white blood cell, neuthrophile counts, lymphocyte counts, monocyte counts, basophile counts , eosinophile counts, neuthrophile percentage, lymphocyte percentage , basophile percentage , monocyte percentage , eosinophile percentage , red blood cell (Rbc), hemoglobin (Hb), hematocrit (Hct), medium cell volume (MCV), medium thrombocyte volume (MPV), medium cell hemoglobin (MCH), medium cell hemoglobin concentration (MCHC), erythrocyte distribution width (RDW), thrombocyte counts (Plt), thrombocyte percentage in blood (Pct), thrombocyte distribution width (PDW), the rate of neuthrophile/lympocyte and the rate platelets/lympocyte. In coclusion: Laboratuar investigations carried on routinely may be of predictive value for treatment response due to both the display anti-tumour immunity and systemic inflammature response. In our study, in addition to not having a correlation with lung cancer,when more patients are evaluted, the comparison of the treatable and untreatable tumours may give significant results in detecting of predictive value. Key Words : Non small cell lung cancer, Chemoradiotherapy, hemogram, MPV, RDW.