Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların televizyon izleme sıklığına bağlı olarak ailelere ve öğretmenlere verilen danışmanlığın çocukların duygusal ve davranışsal sorunlarına etkisi
The effect of consultancy provided to families and teachers of children that attend kindergarden about their frequency of watching tv on their emotional and behavioral problems
  1. Tez No: 420209
  2. Yazar: NURGÜL KARAKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Araştırma; okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların televizyon izleme sıklığına bağlı olarak ailelere ve öğretmenlere verilen yapılandırılmış danışmanlığın çocukların duygusal-davranışsal sorunlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu tanımlayıcı ve yarı deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın evreni; Erzurum il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokullarına devam eden çocuklar, aileleri ve öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, A anaokulundaki 70 öğrenci-ailesi, 12 öğretmen ve B anaokulunda ki 70 öğrenci-ailesi, 5 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma Ocak-Nisan 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Verilerin toplanmasında 'Aile Tanıtım Formu', 'Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA)', 'Televizyon İzleme Takip Formu', 'Televizyon İzleme Çizelgesi', 'Öğrenci Ödüllendirme Plaketi' kullanılmıştır. Deney grubu olan A anaokulundaki aile ve öğretmenlere de çocukların TV izleme sıklıklarına yönelik danışmanlık eğitimi uygulanarak, eğitim materyalleri verilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ki-kare analizi, student t testi, paired sample t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted with the aim of determining the effect of structured consultancy provided to families and teachers of children that attend kindergarden about their frequency of watching TV on their emotional and behavioral problems. Materials and Methods: The study was designed to be an quasi-experimental research with pre-test and post-test control groups. Population of the study consisted of preschool students attending kindergardens of the Ministry of National Education in Erzurum, their parents and teachers. Subjects were 70 students-family members and 12 teachers from Kindergarden A and 70 students-family members and 5 teachers from Kindergarden B. The study was conducted between January and April 2015. Family Description Form, Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ), Monitoring Form for Watching TV and Student Rewarding Plaquet were used to collect data. The families and teachers of Kindergarden A students were provided with educational materials in accordance with the consultancy on children's frequency of watching TV. Data was analyzed using frequency, percentage, Chi-square, Student's t, and paired sample t test. Results: Students' scores of emotional problems were 3.84±2.50, behavioral problems were 3.96±2.16, peer problems were 5.77±1.35 and lack of attention and hyperactivity were found to be 4.71±1.42 after consultancy given to the families in experimental group.