Kişilerarası ilişkiler psikoterapi (KİPT) teknikleri ve psikoeğitimin şizofreni hasta ailelerinde öz-etkililik ve bakım yüküne etkisi
Effects of Interpersonal Psychotherapy (IPT) Techniques and Psychoeducation on Self-Efficacy and Care Burden in Families of Patients with Schizophrenia
- Tez No: 420210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Kişilerarası İlişkiler Psikoterapi (KİPT) Teknikleri ve Psikoeğitimin Şizofreni Hasta Ailelerinde Öz-Etkililik ve Bakım Yüküne Etkisi Amaç: Şizofreni hastasına bakım veren aile üyelerine uygulanan iki farklı girişimin öz etkililik ve bakım yüküne etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Ön test-son test, kontrol grubu düzeninde yarı deneysel bir çalışma olarak yürütülen bu araştırmanın evrenini Erzurum Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı şizofreni hastalarına bakım veren ve araştırma kriterlerini taşıyan tüm aile üyeleri (98) oluşturmuştur. Örneklemi ise bu aileler içinden randomize olarak seçilen 21 hasta ailesi oluşturmuştur. Araştırmaya alınan aile üyeleri iki deney bir kontrol olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Girişim olarak birinci gruba kişilerarası ilişkiler terapi teknikleri ve psikoeğitim birlikte uygulanmıştır. İkinci gruba ise yalnızca psikoeğitim uygulanmıştır. Görüşmeler, 4 haftası sürdürüm tedavisi olmak üzere toplam 16 haftada tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında ''Sosyodemografik Veri Formu'', ''Kişilerarası İlişkiler Envanteri'', ''Öz Etkililik Ölçeği'' ve ''Bakım Yükü Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar ve aritmetik ortalama, kontrol değişkenlerini belirlemek için ki-kare ve Kruskal Wallis testi, grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda Fridman ve Kruskal Wallis testleri, ileri analizlerde ise Wicoxon ve Dunnett'3 testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the effects of two different interventions on the self-efficacy and care burden in caregiver family members of patients with schizophrenia Materials and Methods: This quasi-experimental study was conducted with pre-test/post-test control group design; and, the study population consists of caregiver family members (n=98) of patients with schizophrenia who met the research criteria and registered in Community Mental Health Center in the Province of Erzurum, Turkey. The sample consisted of 21 families of patients selected randomly among these families. The family members included in the study were divided into two experimental groups and one control group. Interpersonal psychotherapy techniques and psychoeducation interventions were together applied to the first group. And, the second group received only the psychoeducation. Interviews were completed in 16 weeks total, of which 4 weeks were maintenance treatment. The“Sociodemographic Data Form”,“IPT Interpersonal Inventory”,“Self-Efficacy Scale”and“Care Burden Scale”were used for data collection. In the evaluation of the data, percentage distributions and arithmetic means were used, control variables were determined by Chi-Square and Kruskal-Wallis tests, Friedman and Kruskal-Wallis tests were used for in-group and intergroup comparisons, and Wilcoxon & Dunnett tests were performed for further analysis.