Alkol kullanım bozukluğunda bilişsel davranışçı model temelli ve psikoeğitim destekli egzersizin depresyon, anksiyete ve öz yeterlilik düzeyine etkisi
The effects of cognitive-behavioral model-based and psychoeducation assisted exercise on depression, anxiety and self efficacy in alcohol-use disorders
- Tez No: 420224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırma, alkol kullanım bozukluğunda Bilişsel Davranışçı Model temelli ve psikoeğitim destekli egzersizin relaps için risk faktörü olan depresyon, anksiyete ve öz yeterlilik düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test, kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü yarı deneysel araştırma deseni kullanılarak yapıldı. Araştırma, Şubat–Ağustos 2015 tarihleri arasında, Ankara ilinde, Adsız Alkolikler Derneği'nde yürütüldü. Araştırmanın örneklem sayısı, araştırmaya alınma kriterlerine uygun toplam 41 kişi ile tamamlandı. Deney grubundaki bireylere haftanın üç günü aerobik egzersiz uygulaması ve bir günü psikoeğitim verildi. Verilerin elde edilmesinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanıldı. Araştırmanın verileri müdahale basamaklarından önce, hemen bitiminde, 4. ve 6. ay sonunda olmak üzere dört farklı zamanda toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik, ki kare, Mann-Whitney U Test, Bonferroni Düzeltmeli Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Friedman Testi kullanıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki bireylerin girişim öncesi depresyon ve anksiyete düzeylerinin düşük seviyede, öz yeterliliklerinin ise orta düzeyde olduğu belirlendi. Gruplar arası karşılaştırmada, bireylerin“Beck Depresyon Ölçeği”son test ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effects of cognitive-behavioral model-based and psychoeducation assisted exercise on the depression, anxiety and self-efficacy levels, which are risk factors for relapse in alcohol-use disorders. Material and method: This semi-experimental study was conducted using pre- and post-tests and repeated measurements with a control group. The study was carried out between February and August 2015, in the Association of Alcoholics Anonymous in the Province of Ankara, Turkey. The study sample consists of 41 individuals who met the inclusion criteria for the study. The individuals in the experimental group performed aerobic exercise three days a week as well as attending the psychoeducation provided one day a week.“Personal Information Form”,“Beck Depression Inventory”,“Beck Anxiety Inventory”, and“Self-Efficacy Scale”was used for data collection. The data of this research were collected at four intervals, which are before and immediately after the intervention, and 4th and 6th months after the intervention. The arithmetic means, standard deviation, percentage distributions, Mann-Whitney U-test, Bonferroni Correction applied Wilcoxon Signed Rank Test, and Friedman test was used in the evaluation of data. Results: Individuals in the experimental and control groups that depression and anxiety scores were seen a low level and self efficacy scores were middle level.