Genel hazırlık döneminde yapılacak 6 haftalık glutamine yüklemesinin elit hentbolcuların aerobik, anaerobik güç ve kuvvet parametrelerine etkisi
The evaluation of loading glutamine effects on the aerobic and anaerobic force and power parameters of handball elite during 6 weeks general preparation period
- Tez No: 420225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Genel Hazırlık Döneminde Yapılacak 6 haftalık Glutamine Yüklemesinin Elit hentbolcuların Aerobik, Anaerobik Güç ve Kuvvet Parametrelerine Etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırmaya katılan 20 sporcu deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Deney ve kontrol grubu sporcuları 6 hafta boyunca günlük rutin antrenmanlarına devam ederken (2 gün teknik, 2 gün aerobik ve anaerobik güç, 2 günde kuvvet), deney grubu sporcularına her antrenmandan sonra(0.3 gr/kg/gün) glutamine yüklemesi yapıldı. Araştırma başlangıcında ve sonunda deney ve kontrol grubu sporcularının kuvvet, aerobik ve anaerobik güç parametreleri ölçüldü. Aerobik güç için cooper testi, Anaerobik güç için Wingate Testi, pençe kuvveti handgrip, bacak ve sırt kuvveti için dinamometre kullanıldı. Verilerin toplanmasından sonra deney ve kontrol grubu sporcularının ön test ve son test değerleri Manova ve Leven testleriyle analiz edildi ve elde edilen sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aim is investigated the loading Glutamine effects existing or absence on the aerobic and anaerobic force and power parameters of Handball Elite during 6 weeks general preparation period. Materials and Methods: In this study, the 20 participants were sorted in two experimental and control groups. After training for the experimental athletics group was loaded glutamine as (0.3 gr/kg/day), while both experimental and control athletics groups continued routine daily training during 6 weeks (every week such as: 2 days technique, 2 days aerobic and anaerobic power and 2 days force training).At the beginning and end of the research was measured the force, aerobic and anaerobic power parameters of the experimental and control athletics groups. To measure the aerobic power, anaerobic power, paw force, leg and back force was used of cooper test, wingate test, handgrip and dynamometer methods, respectively. After collecting the results was analyzed via Manova and Leven test the experimental and control athletics groups pre- and post-test data and was evaluated the achieved results.