The pricing of audit services and the effects of audit market size
Denetim servislerinin ücretlendirilmesi ve denetim pazar hacminin etkileri
- Tez No: 420246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JOHANNES BARTHOLOMEUS GERARDUS FRENK, DOÇ. DR. ANDREW JOHN ANTHONY GOODWİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı denetim ücreti ile pazar hacminin arasındaki ilişkiyi (şehirde ikametgâhı bulunan tüm müşterilerinvekâleti alınarak) Avustralya borsasında yer alan şirketlerin verilerini kullanarak incelemektir. En küçük kareler regresyon ve kullanıcı sabit modelleri denetim ücreti ve pazar büyüklüğü arasındaki ilişkiye deneysel olarak uygulanmıştır. Kullanıcı sabit etki modeli, değişken sapmalarının tarafsız bir şekilde kontrol altında tutulması için kullanılır. Bu çerçevede, bağımlı değişkenler ve farklı pazar büyüklüğüne sahip bağımlı değişenlerin iki grubu şeklinde iki farklı denetim ücretlendirmesi uygulandı. Bu durumda,sekiz farklı modelin oluşturulmasına sebep oldu. Pazar hacmi ile denetim ücreti arasındaki ilişkinin pozitif korelasyonlu ve ekonomik açıdan önemli olduğu çalışmalardan saptanmıştır. Örneğin, toplam mevcudun pazar hacminin standart sapması arttığında denetim ücretlerinde yüzde 6.47 oranında artışa neden olmaktadır. Elde edilen bütün sonuçlar Hay, 2005; Sewon, O, ve Kun Wang; Francis ve arkadaşları 2005; Ferguson ve arkadaşları 2003 tarafından yayınlanan araştırmalar ile bağdaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relation between audit fees and market size (proxied by the sum of client sizes domiciled in a city) using the data of Australian Stock exchange (ASX) listed companies. An Ordinary Least Squares (OLS) regression model and a client fixed effect model are applied to empirically test the relation between audit fees and market size. The client fixed effect model is used to control for omitted variable bias. Within this framework I apply two different audit fees measures as dependent variables and two groups of independent variables having different market size measures. This gives rise to eight different models. It is found that the relation between market size and audit fees is positively correlated and economically important. For example a one standard deviation increase in the market size of total assets leads to an increase in audit fees of about 6.47 percent. All of the found results are in line with previous published research by Hay, 2005; Sewon, O, and Kun Wang; Francis et al. 2005; Ferguson et al. 2003.