Stochastic last mile relief network design with resource reallocation
Kaynakların yeniden paylaştırılmasını içeren rassal afet sonrası müdahale ağı tasarımı
  1. Tez No: 420247
  2. Yazar: GÖKÇE KAHVECİOĞLU AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY NOYAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamız kapsamında, yardım malzemelerinin afet öncesinde depolandığı yerel dağıtım merkezlerinin mevcut olduğu durumlar için afet sonrası müdahale ağı tasarımı problemi üzerinde durulmaktadır. Afet öncesi mevcut ağ ile bütünleşik olarak, yerel dağıtım merkezlerinin ve son dağıtım noktalarının yerleri ve kapasiteleri afet sonrası duruma ilişkin belirsizlikler de göz önüne alınarak belirlenmektedir. Yeni erişilebilirlik ölçütleri tanımlanmış ve de daha erişilebilir ve daha adil bir şekilde yardım alzemelerinin dağıtılmasını sağlayacak iki alternatif iki aşamalı rassal programlama modelleri geliştirilmiştir. Ortaya konulan eniyileme modellerinin çözülmesi bilgisayısal açıdan güç olduğundan ayrışım yaklaşımna dayalı dal-ve-kesi algoritmaları geliştirilmiştir. Önerilen modellerle ilgili çıkarımlar sağlamak adına 2011 tarihinde Van ilimizde gerçekleşmiş olan depreme ilişkin verilere dayalı sayısal bir analiz yapılmıştır. Ayrıca, çözüm yöntemlerimizin etkinliğini gösteren sayısal bir çalışma da ortaya konmusştur.
Özet (Çeviri)
We study a last mile distribution network design problem for situations where there exist local distribution centers (LDCs) with pre-positioned supplies. Given the information on the existing pre-disaster relief network, the problem determines the locations and capacities of LDCs and points of distribution in the relief network, while capturing the uncertain aspects of the post-disaster environment. We introduce new accessibility metrics, and develop two alternate two-stage stochastic optimization models that would allow more accessible and equitable distribution of relief supplies. Since solving the proposed optimization models is computationally challenging, we employ decomposition-based branch-and-cut algorithms. We perform numerical analysis based on the real-world data from the 2011 Van earthquake in Turkey to provide insights about the proposed models, and also conduct a computational study that demonstrates the effectiveness of the solution method.