Spectral analysis of gamma ray bursts with thermal signature during their prompt phase
Termal bileşenli gama-işini patlamalarinin öncü işima evre spektral analizi
- Tez No: 420261
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Gama-ışını patlamaları (GRB) evrende gözlemlenen oldukça yüksek enerjili astrofiziksel olaylardır. Ateş-topu modeline göre relativistik hızla yayılan plazmanın optik derinliğinin elektron Thomson çarpışmaları için şeffaf hale geldiği bölgede kara cisim (termal) ışıması beklenmektedir. Çoğu GRB öncü ışıma spektrumu bahsedilen termal bileşeni içermemektedir. Ancak, bu termal bileşen Fermi teleskopu ile gözlemlenen bazı patlamaların spektrumunda görülmüştür. Gözlemlenen bu termal bileşenin hemen her patlama için farklı karakteristiğe sahip olduğu görülmüştür. Teorik olarak her patlamada gözlemlenmesi beklenen termal bileşenin hangi durumlarda ve hangi özellikte görüldüğünü daha iyi anlayabilmek için, spektrumunda termal bileşen görülen daha çok patlamayı belirlemek gerekmektedir. Bu bağlamda, Fermi teleskopu ile Temmuz-2008 ve Aralık-2010 tarihleri arasında gözlemlenmiş 611 patlamanın sistematik olarak kısa zaman dilimlerine ayrılmış şekilde spektral analizini yaptık. Bu analizin sonucunda yüksek istatistikle termal bileşen içeren 11 adet patlama belirledik. Bu 11 patlamanın 4 tanesin termal ışıma bileşen özellikleri literatürde yayınlanmıştır. Geriye kalan 7 patlamanın herbiri için, termal ve termal-olmayan bileşenlerinin öncü ışıma evresi boyunca nasıl evrildiğini belirlemek adına, yüksek zaman çözünürlüğünde spektral analizini yaptık. Ayrıca, belirlenen termal bileşen parametrelerini baz alarak relativistik plazmanın fiziksel yapısını inceledik.
Özet (Çeviri)
Gamma Ray Bursts are the most powerful physical phenomena observed in the Universe. A thermal-like photospheric emission originating from the region where relativistic outflow becomes optically thin to Thomson scattering, is expected in the Fireball Model in the gamma ray regime. Although most of the observed GRB prompt spectra have non-thermal characteristics, thermal components have been uncovered in some GRBs detected with Fermi Instrument. The shape and evolution of the thermal component, however, differs from burst to burst. To better under- stand how and when such photospheric emission emerges, it is crucial to identify more GRBs with this thermal signature. To this end, we performed a systematic time-resolved spectral analysis of 611 Fermi-GBM bursts which are detected between July-2008 and December-2010, with a hybrid model (thermal and non-thermal com- ponents.) We identified 11 GRBs (including four with thermal nature previously reported) with a strong statistical preference towards the hybrid model over a single non-thermal model. Here, we present time-resolved spectral analysis of the remain- ing 7 GRBs, the evolution of the thermal & non-thermal components within these bursts. We also discuss physical properties of the emission site deduced from the thermal component parameters.