Cut generation based algorithms for unrelated parallel machine scheduling problems
Alakasız paralel makine çizelgeleme problemlerine kesi türetme tabanlı algoritmalar
  1. Tez No: 420263
  2. Yazar: HALİL ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Alakasız paralel makine ortamındaki çizelgeleme problemleri üzerindeki araştırmalar en iyimser bakış açısıyla sınırlı durumdadırlar. Dahası, bu alanda var olan çalışmaların neredeyse tümü iş tamamlanma zamanıyla alakalı performans ölçütlerinin enküçüklenmesine yoğunlaşmış durumdadır ve literatürdeki mevcut çözüm yaklaşımları ölçeklenebilirlik sorunlarından muzdaripdirler. Bu tezde, matematiksel programlama tabanlı ayrıştırma yaklaşımlarının başarısından güç alınarak, dört adet NP-zor alakasız paralel makine çizelgeleme problemine ölçeklenebilir, etkili ve yüksek verimli kesi türetme tabanlı algoritmalar tasarlanmıştır. İlk kısımda, toplam ağırlıklandırılmış gecikme ve toplam ağırlıklandırılmış erkenlik/gecikme problemleri için yeni bir geçişli gevşetme geliştirilmiş ve bir karışık tamsayılı doğrusal program olarak formüle edilmiş bu geçişli gevşetmeyi çözmek için bir Bender ayrıştırma algoritması tasarlanmıştır. Yaklaşımımızın etkinliğini göstermek üzere 5 makine ve 200 iş büyüklüğüne kadar örnekler çözülmüştür. İkinci kısım toplam ağırlıklandırılmış tamamlanma zamanı problemini ele almakta ve ilk kısımda geliştirilen geçişli gevşetmenin bu problem için pekin bir gösterim olduğunu ispatlamaktadır. Dahası, bu performans ölçütünün yapısal özelliklerinden faydalanılarak, 8 makine ve 1000 iş büyüklüğüne kadar örneklerin eniyi çözümlerine saniyeler içerisinde ulaşan pekin bir Benders ayrıştırma algoritması elde edilmiştir. Sonuncu kısımda ise kısıtlandırılmamış ortak termin zamanlı tam zamanında çizelgeleme problemi ele alınmakta ve mantık tabanlı Benders ayrıştırma algoritması geliştirilmektedir. Bu problem için en başarılı çözüm yaklaşımını sunmanın yanı sıra, bu kısım, düzenli olmayan enküçük-toplam performans ölçütlü çizelgeleme problemleri için ölçeklenebilir bir mantık tabanlı algoritma tasarlamanın mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Research on scheduling in the unrelated parallel machine environment is at best scarce. Moreover, almost all existing work in this area is focused on the minimization of completion time related performance measures and the solution approaches available in the literature suffer from scalability issues. In this dissertation, we leverage on the success of the mathematical programming based decomposition approaches and devise scalable, efficient, and effective cut generation based algorithms for four NP-hard unrelated parallel machine scheduling problems. In the first part, we develop a new preemptive relaxation for the total weighted tardiness and total weighted earliness/tardiness problems and devise a Benders decomposition algorithm for solving this preemptive relaxation formulated as a mixed integer linear program. We demonstrate the effectiveness of our approach with instances up to 5 machines and 200 jobs. The second part deals with the problem of minimizing the total weighted completion time and proves that the preemptive relaxation developed in part one is an exact formulation for this problem. By exploiting the structural properties of the performance measure, we attain an exact Benders decomposition algorithm which solves instances with up to 1000 jobs and 8 machines to optimality within a few seconds. In the last part, we tackle the unrestricted common due date just-in-time scheduling problem and develop a logic-based Benders decomposition algorithm. Aside from offering the best solution approach for this problem, we demonstrate that it is possible to devise scalable logic-based algorithms for scheduling problems with irregular minsum objectives.