Microrna dependent control and regulation mechanisms of autophagy in health and disease
Hastalıkta ve saglıkta otofajinin mikrornalar ile kontrolü
- Tez No: 420264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Molecular Medicine, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Otofaji, hücresel bir hayatta kalma mekanizması olup, hücre içindeki değişik stresler ile aktive olabilmektedir. Otofajinin kontrolden çıkması ise kanser,nörodejeneratif hastalıklar gibi patolojik durumların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda, otofajinin kontrol edilmesini sağlayan yeni yolakların araştırılmasının önemi büyüktür. MikroRNAlar, protein kodlamayan küçük RNAlar olup, hücresel seviyede genleri kontrol etmektedirler. Gözüaçık laboratuvarınca yürütülen bir tarama sonucunda otofajinin kontrolünde önemli rol olan yeni mikroRNAlar keşfedilmiştir. Bu tez süresince yapılan detaylı analizler ile, stres ile aktive olan otofajiyi MIR376 aile üyelerinden MIR376A'nın ATG4C ve BECN1 genlerini ve bir başka aile üyesi olan MIR181A'nın ise ATG5 genini hedefleyerek kontrol ettikleri gösterilmiştir. Tez çalışması içerisinde bahsedilen mikroRNAların i) otofajiye olan etkilerinin anlaşılması ii) hedeflerinin belirlenmesi ve iii) hedeflerin bir çok in vitro test ile doğrulanması değişik kanser hücre hatlarında yürütülmüştür. Son olarak, MIR376 aile üyesi MIR376B'nin tumor oluşumu ve gelişimindeki rolünün in vitro ve in vivo testler aracılığı ile analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, yapılan bu çalışmanın çıktıları: i) Otofajiyi kontrol eden yeni mikroRNAların tanımlanması ii) Bu mikroRNAların otofajiyi kontrolündeki işlevlerinin araştırılması ve iii) Kanser oluşumundaki in vitro ve in vivo rolleri şeklinde özetlenebilir. Elde edilen sonuçlar, otofajinin kontrolü için dinamik bir mekanizma olan mikroRNAların önemini vurgulamakta, hücrenin stresle baş etmesine yardımcı olan otofajinin kontrolünde yeni bir basamak daha ekleyerek bu önemli biyolojik olayın sağlıkta ve hastalık durumunda nasıl düzenlendiğinin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Autophagy is a cellular survival pathway that can be activated via different stresses and dysregulation of autophagy might result in pathological states. Therefore, discovery of novel pathways regulating autophagy is crucial. miRNAs as non-protein-coding RNAs control cellular levels of genes and an unbiased screen carried out in Gozuacik laboratory revealed novel microRNAs regulating autophagy. During my PhD thesis, regulation of stress-induced autophagy through MIR376 family members and MIR181A were shown to be via targeting crucial autophagy genes: ATG4C, BECN1 and ATG5, respectively. Analysis of these miRNAs in terms their of i) effect on autophagic activity, ii) target prediction and iii) target validation through various in vitro tests in different cancer cell lines were carried out during my PhD. Besides, the role of MIR376B in tumorigenesis has been under investigation to enlighten the role of MIR376B in early stages of cancer formation in vivo. Altogether, the outcomes of my thesis are:1)Introduction of novel autophagy regulating miRNAs 2) Functional characterization of these miRNAs in the control of autophagic responses of cells and 3) Study of the role of autophagy regulating miRNAs in tumorigenesis in vitro and in vivo. Therefore, discovery of miRNA-mediated regulation of autophagy which provides a dynamic mechanism under various stress conditions adds another layer of regulation for critical cell death and survival decisions in health and disease.