Maddenin yapısı ve özellikleri ünitesine yönelik olarak geliştirilen tga etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi
The effect of poe acti̇vi̇ti̇es embedded i̇n the uni̇t of 'the structure of matter and its properti̇es' on 7th grade students' academi̇c achi̇evement and alternati̇ve concepti̇ons
  1. Tez No: 420279
  2. Yazar: AYÇA HANIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada Tahmin Et-Gözle- Açıkla yöntemi ile desteklenmiş uygulamaların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen etkinliklere göre Fen ve Teknoloji dersi 7. sınıf Maddenin Yapısı ve Özellikleri ünitesinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi, yanlış kavramaların tespiti ve giderilmesindeki etkililiği incelenmiştir. Araştırmada kontrol gruplu ön test-son test deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Adıyaman ili Kâhta ilçesi Akıncılar Ortaokulu 7. sınıfında bulunan 58 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda, Fen ve Teknoloji dersi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen etkinliklerin yanı sıra Tahmin Et-Gözle-Açıkla yöntemine dayalı etkinliklerle işlenirken, kontrol grubunda sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen etkinliklerle işlenmiştir. Veriler, uygulama öncesinde ve sonrasında her iki sınıfa da kavram testi, başarı testi ayrıca deney grubuna kavramsal değişim stratejileri tutum ölçeği uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Bu verilerin analizinde non-parametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of POE activities on 7th grade students' academic achievement and alternative conceptions in the unit of“The Structure of Matter and Its Properties”. Pre-post test control group design was used as the model of the study. The sampling group consisted of totally 58 students (29 students from both groups equally) enrolled in a secondary school in the spring term of 2013-2014. In the control group, students were taught with the help of compulsory activities offered by national science programme. However, students in the experimental group were exposed to POE activities, as well. Data were collected through a concept achievement test and a conceptual change attitude scale before and after the implementations. The analysis were done by using non-parametric tests of SPSS Program. At the end of the study, it was found that students have many alternative conceptions regarding the concepts take place in the context of the unit.