Merkezi̇ si̇stem ortak sınav fen bi̇li̇mleri̇ sorularının webb'i̇n bi̇lgi̇ deri̇nli̇ği̇ sevi̇yeleri̇ne göre karşılaştırmalı anali̇zi̇
The comparatively analys of central system sciences exam questions according to webb's depth of knowledge
- Tez No: 420284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı 2013-2014 eğitim öğretim yılı Merkezi Sistem Ortak Sınav (MSOS) Fen bilimleri I. ve II. dönem sorularının Webb 'in Bilgi Derinliği Seviyelerine (BDS) göre karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Ayrıca Fen bilimleri öğretim programında yer alan kazanımların ve alt öğrenme alanlarının MSOS soruları ile uygunluğu belirlenmeye çalışılmıştır. Nitel yorumlayıcı modelin kullanıldığı bu araştırmada, Fen bilimleri sınav soruları ve bu sorulardan seçilen örnek dört soru ile oluşturularak Adıyaman ilindeki Fen bilimleri öğretmenlerine uygulanan yarı yapılandırılmış mülakat formları betimsel olarak analiz edilmiştir. Buna göre incelenen toplam soru sayısı 40, analiz edilen mülakat formu sayısı ise 80'dir. Araştırmanın veri analizinde frekans ve yüzdelik dağılımlar ile içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri analizi üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada MSOS soruları ile ilgili kazanımlar ve alt öğrenme alanları eşleştirilmiş, ikinci aşamada BDS' ye göre her sorunun seviye tespiti yapılmış, üçüncü aşamada ise mülakat formlarının ayrıntılı analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılarak çizelgelere aktarılmıştır. Bulgulara dayalı olarak MSOS soruları ile kazanım ve alt öğrenme alanları genel olarak ilişkili olmasına rağmen, özellikle II. dönem sorularının sınav tarihine yakın işlenen alt öğrenme alanlarından daha fazla sorunun yer aldığı görülmüştür. Buna bağlı olarak da kazanım dağılımının normale yakın olmadığı tespit edilmiştir. BDS analizine göre ise iki sınav için birbirine yakın sonuçlar elde edilmiş ve soruların alt basamaklar olan seviye 1 ve seviye 2 ağırlıklı olarak hazırlandığı, üst basamakları ölçen seviye 3 sorularına daha az yer verildiği ve mülakat analizlerinin de bu neticeyi destekler nitelikte olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to present a comparative analysis of 2013-2014 years' First and Second Terms' Central System Exam (CSCE) Questions of Science according to Webb's Depth of Knowledge (DOK). In addition, whether the acquisitions and sub learning domains in the science curriculum is consistet with these CSCE questions is tested.In this research based on qualitative interpret model, semi-structured interview forms provided with the questions of science and four example questions selected from these questions are descriptively analyzed to implement Adıyaman prefecture science and technology teachers. Accordingly, the number of the questions analysed is forty and the number of the interview forms analyzed is eighty. The data analysis of this research is performed with the help of frequency, percentage and content analysis method. The data analysis is performed in three phases. In the first phase, the acquisitions related to CSCE Questions and sub learning domains are matched, in the second phase, the level of each question is determined according to the DOK, in the third phase, the interview forms are analysed in detail. The data collected are transferred into diagrams by using frequence and percentage. Speaking based on the findings, although the CSCE Questions are in general related to the acquisitions and the sub learning domains, particularly the Second Terms' CSCE Questions are discovered to be more from the sub learning domains taught close to the exam dates. Accordingly, the acquisitions are discovered to not be close to the standard expected. As for the findings according to Webb's Depth of Knowledge (DOK), very similar results are obtained for both exams, and it is discovered that the questions are mainly prepared from level 1 and level 2, which are low levels, and that the questions form level 3 evaluating the higher levels are less included and that the results of the interviews also 2support these findings.