Reçinelerin kayma değerlerinin araştırılması
Investigation of shear of resins
- Tez No: 420291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada günümüzde birçok alanda kullanılan yapısal yapıştırıcıların kayma değerleri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalardan farklı bir test aparatı tasarlanarak, reçinelerin standartlara uygun kayma değerlerini elde edilmesi amacı ile bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın ana konusu olan reçinelerin kayma değerlerinin yeni bir aparat ile araştırılması için çeşitli tasarımlarlar yapılmış ve uygunluğu incelenmiştir. Bu tasarımlar SolidWorks programında çizilmiş ve çeşitli yönlerden amaca uygunluk kabiliyetine bakılmıştır. Yapılan çizimlerden amaca en uygun görülen aparat imalat çeliğinden yapılmıştır. Bunun üzerinde çalışılarak nihai çizim ve test aparatı imal edilmiştir. Bu test aparatına yapısal yapıştırıcıların uygulanması için test aparatı kalıbı ve kullanılacak diğer test unsurları için tasarımlar gerekmiştir. Bu tasarımların tamamı imal edilmiştir. Nihai amaç olan kayma gerilmesi testleri, iki farklı yapısal yapıştırıcı (Araldit 2015 ve Hysol EA 9309 NA) için test edilmiştir. Laboratuvarda yapılan bu testlerde kayma değerleri araştırılmış ve bu elde edilen değerler ışığında kayma gerilmesi değerleri, birim biçim değiştirme değerleri gibi önemli ve amaçlanan değerler elde edilmiştir. Yapılan test aparatının yapısal yapıştırıcıların, kayma değerlerinin araştırılmasına katkı sağlayacak değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, shear value of structural adhesives used in many fields nowadays were searched. Other studies for shear value have researched. This study was initiated to with the aim to obtain the appropriate shear value to the standards of the resins, a different test apparatus made of these studies. Resins were researched. The importance of structural adhesives was mentioned. The Structural adhesives used as the matrix, resins were researched. It has touched on the advantages of the use of structural adhesives. In line with these researches, It was an overview of the tests made with such structural adhesive. Various designs were made and its conformity was searched for apparatus intended for searching the shear value of the resin which is the main subject of this study. These designs are drawn on SolidWorks software and It has looked at expediency capability with various aspects. The apparatus thought to be most suitable for the purpose of drawings was made of tool steel. It is produced the final drawing and the test apparatus by working on it. Designs are required for the test apparatus mold and other test elements to be used for applying of structural adhesive to this test apparatus . Thus many designs are made according to the needs. All of these designs are made. The final purpose, shear stress tests were tested for two different structural adhesive (Araldit 2015 and Hysol 9309 NA). Shear values were searched in these tests in the laboratory and on the information obtained, important and intended ones such as value of shear stress, strain values were obtained.